Question is Incomplete, Complete question is given below,
Murphy loves pistachio nuts. Every Saturday morning, she walks to the market and buys some. Last week, she bought two pounds and paid $7.96, and this week she bought only one-half pound and paid $1.99. What the unit rate for pistachio nuts?
Answer:
The unit rate for pistachio nuts is $3.98.
Step-by-step explanation:
Given;
Price of 2 pounds of pistachio nuts = $7.96
We need to find the price of 1 pound of pistachio nuts.
To find the same we will use the unitary method,
Hence ,
Price of 1 pound of pistachio nuts = 
Also given:
Price of half pound of pistachio nuts = $1.99
We need to find the price of 1 pound of pistachio nuts.
To find the same we will use the unitary method,
Hence ,
Price of 1 pound of pistachio nuts = 
Hence, The unit rate for pistachio nuts is $3.98
Answer:
angle j = 90
angle k = 29
angle L = 61
Step-by-step explanation:
180 = 90 + (4x-19) + (5x+1)
90 = 9x - 18
108 = 9x
x = 12
Answer:
20
Step-by-step explanation:
Step 1: Factor

1. <span> Multiply 2 by -2, which is -4.</span>
2. <span>Ask: Which two numbers add up to -3 and multiply to -4?
</span>3. <span>Answer: 1 and -4
</span>4. Rewrite

as the sum of

and


Step 2: <span>Factor out common terms in the first two terms, then in the last two terms.
</span>

<span>
Step 3: </span>Factor out the common term


Step 4: Solve for

1. Ask: When will

equal zero?
2. Answer: When

or

3. <span>Solve each of the 2 equations above:
</span>

<span>
Step 5: </span>From the values of

<span>above, we have these 3 intervals to test.
x = < -1/2
-1/2 < x < 2
x > 2
Step 6: P</span><span>ick a test point for each interval
</span>For the interval

Lets pick

Then,

After simplifying, we get

, Which is false.
Drop this interval.
<span>
For this interval

Lets pick

. Then,

. After simplifying, we get

which is true. Keep this <span>interval.
For the interval </span>

Lets pick

Then,

After simplifying, we get

, Which is false. Drop this interval.
.Step 7: Therefore,

Done! :)</span>