Answer:
The cost of apple juice per ounce is 20 cents.
Explanation:
We know that a
16
ounce bottle is
$
3.20
and we want to find how much per ounce is.
So we set up a proportion and let
x
be the cost of one ounce:
16
3.20
=
1
x
Now we can cross multiply:
16
x
=
3.20
Divide both sides by
16
:
16
x
16
=
3.20
16
Therefore,
x
=
0.20
The cost of apple juice per ounce is 20 cents.
Hope this helps!
Step-by-step explanation:
Answer:
5,090,039
Step-by-step explanation:
Are you trying to number it out?
Two say to the sixth power is 420 which equals 12 which would take 420÷12 which is 2002 10 200 to 6 power is 420÷64 = 36
You divide all the number by 5 to get you answer of 4 pears, 6 bananas, 8 peaches, and 10 oranges
Answer:
x = 33/3 = 11
Step-by-step explanation:
A and B are corresponding angles and are therefore equal.
Thus, A = 8x - 8 = B = 5x + 25, or
3x = 33
and so x = 33/3 = 11