1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brut [27]
3 years ago
7

Awarding brainliest!!!

Mathematics
2 answers:
Alex Ar [27]3 years ago
8 0

Answer:

m=3

Step-by-step explanation:

6m+5-3m=7(m-1)

Combine like terms

3m+5=7(m-1)

Distribute the 7

3m+5=7m-7

Subtract 3m from each side

4m-7=5

Add 7 to each side

4m=12

Divide by 4

m=3

Anna [14]3 years ago
5 0
6m+5-3m=7(m-1)
3m+5=7m-7
4m=12
m=3
You might be interested in
Solve the following math problems, round appropriately according to sig. fig. rules. 84.9 • 64
alina1380 [7]

Answer:

84.9*64=5433.6

3900/2.6=1500

1080/15.9=67.9245283019

2.86*8.77*200=5016.44

1500/64=23.4375

6007/5.5=1092.1818....

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I kinda forgot my fractions. Anybody nice to help? 17/21 - 1/7. Answer in simplest form. Thanks!
jeka94

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

17/21-1/7

17/21-3/21

14/21=2/3

6 0
2 years ago
What is 3.47 rounded to the nearest tenth
ch4aika [34]
3.5 is rounded to the nearest tenth.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmer needs to plow his field. The field is 45 meters by 42 meters. What is the total area of the field that the farmer needs
Serhud [2]

Answer:

D, 1890 M 2

Step-by-step explanation:

45 x 42 = 1890

as a 3d shape, this would be m3

but because its flat, 2d, its m2

4 0
3 years ago
Strawberries cost $21.25 for 4 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

$5.31/lb

Step-by-step explanation:

Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • X+7=y in substitution
    12·1 answer
  • Label and display your new polynomial identity
    12·1 answer
  • HELP PLS explain how you can tell that the lines 4x-10=-3 are collinear by looking equations
    15·1 answer
  • What is the value of(3)^3 <br> 10
    15·1 answer
  • Write the equation of the line that is perpendicular to y=2x-7 and passes through the point (6, 5)
    11·2 answers
  • Hello, happy Friday, I am just here with some geometry questions.
    9·1 answer
  • Todd is putting new oak baseboard trim in his living room. He has one piece that is 12 1/2 ft long and another that is 8 2/3 ft
    14·1 answer
  • Find the radius of a<br> circe given the area<br> 25pi square inch.
    11·1 answer
  • I am so done please help !!
    13·1 answer
  • I need to find the missing angles
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!