2 answers:
Answer:

Step-by-step explanation:

Combine like terms

Distribute the 7

Subtract 3m from each side

Add 7 to each side

Divide by 4

6m+5-3m=7(m-1)
3m+5=7m-7
4m=12
m=3
You might be interested in
Answer:
84.9*64=5433.6
3900/2.6=1500
1080/15.9=67.9245283019
2.86*8.77*200=5016.44
1500/64=23.4375
6007/5.5=1092.1818....
Step-by-step explanation:
Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
17/21-1/7
17/21-3/21
14/21=2/3
3.5 is rounded to the nearest tenth.
Answer:
D, 1890 M 2
Step-by-step explanation:
45 x 42 = 1890
as a 3d shape, this would be m3
but because its flat, 2d, its m2
Answer:
$5.31/lb
Step-by-step explanation:
Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.