1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
12

Find the slope of the line.

Mathematics
1 answer:
lawyer [7]3 years ago
3 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Well You can tell right away its a positive line since its rising from left to right so the answer has to be positive

If the slope were to be 4 the line would be a Little more titleted becuasea slope of 4 is going up 4 and going tot he right 1.

ANd you can’t heck from any given point and just try all the positivw possibilties.

Or you can just use rise over run, start form a point, rise which means go up until you reach the second layer of the line and just run (go To The right) until you hit a point.

You’ll get 1/4

You might be interested in
What is the value of b? b+40 b+880 b-199​
s2008m [1.1K]

Answer:

921b-199

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Solve for y: x(y-3)=2y+1
polet [3.4K]

Answer: y=(3x+1)/(x-2)

Step-by-step explanation: Step by step with principles included in the image.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a certain day, $1 is worth 30.23 Russian rubles. Omar has $75. How many rubles will he get in exchange?
STatiana [176]
The answer is $2267.25
30.23*75=2267.25
8 0
3 years ago
Please someone answer! please hurry . i’ll give you the brainliest!! please
Harlamova29_29 [7]

Answer:ABD is equal to CDB

Step-by-step explanation:

The reason you can tell is if you was to fold them both they would match up

4 0
2 years ago
LaPeach Elementary School uses 4000 pencils each year. The school has 500 students. What is the unit rate per student?
mezya [45]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Unit per student = 4000/500 = 8

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What expression is equivalent to this equation :<br>(-3x3y2)(5x5y4)2​
    8·2 answers
  • James joins club one which Charges a Montly membership of $19.99 how much will James spend in all .if he continúes his membershi
    9·1 answer
  • The point V(4, –1) is rotated 90° clockwise around the origin. What are the coordinates of its image V’?
    9·2 answers
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • I need help with Geometry, Click on the SQUARE BOX BELOW
    10·1 answer
  • I need the step to solving this please.
    15·1 answer
  • The original cost of a pair of shoes is $125. The shoes are now on sale for $100. What is the percent discount of the shoes?
    14·2 answers
  • Determine the mean, median and mode
    6·2 answers
  • Select the correct answer.<br> Which equation has no solution?
    14·1 answer
  • What two theorems are being used ?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!