1. (0, 1) , (2, -9) , (3, -14) , (-6, 31)
2. The amount she pays back each week.
In the equation

, a is the initial amount and b is the growth factor. So our initial amount is 30 and our growth factor is 8.3. Your correct choice for this is A.
So what we do first is find out the cost per foot which is 305÷154=1.9805194805194805195
Then we find out the area of the second rug which is 288 feet and multiply that by the cost 1.9805194805194805195. We then get 1.9805194805194805195x288=570.38961038961038961
M=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(-4-4)/(3-1)
m=-8/2
m=-4
so the answer should be first one
Well, if Sameer's plum was 32 calories, and we know his total snack was 56 calories, all we have to do is:
56-32=24
24 / 4 = 6
Sameer ate one plum (32Kcal) and 6 strawberries (4Kcal each)