1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
2 years ago
8

Helppp will mark brainliest

Mathematics
1 answer:
evablogger [386]2 years ago
6 0

Answer:

1. False and 2. True

Step-by-step explanation:

The reason why 1 is false is because 6×18 equals 108 while 4×24 equals 96. The conclude that they are not proportional.

The second one is true because by cross multiplying they both equal 300

Hope this helped

You might be interested in
What product is missing from the grid 4,6,9,14,49?
Inessa05 [86]

Answer:

12 is missing

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
3(2x+1)-2(x+1) is the same as
Dahasolnce [82]

Answer:

4x + 1 and 6x - 2x - 2 + 3

Step-by-step explanation:

we can expand and find 2 equations that are the same as this

one being 6x+3 -2x -2

and another being 4x + 1

hope this helps!

5 0
1 year ago
Please help I’ll mark you as brainliest if correct!
xeze [42]

Answer:

♥♥♥

I tried solving this answer and got 25.2. So, I think you're answer will be 25.

Step-by-step explanation:

<em>I divided 63 by 2.5. Hope I helped. </em>

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Basically im on lvl 2 for this Geometry question, need help!!​
aniked [119]

Answer:D.10x=150

wwww

7 0
3 years ago
SOMEONE HELP PLEASE !!! <br><br> n^2 - m; use m = 7, and n = 8
gladu [14]

Answer:

57

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

n² - m

m = 7

n = 8

<u>Step 2: Evaluate</u>

  1. Substitute:                    8² - 7
  2. Exponents:                   64 - 7
  3. Subtract:                       57
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Plot 4/7 on the number line
    7·2 answers
  • Brainliest + points! <br><br> Please HELP and explain
    13·1 answer
  • The unit rate for $18 for 24 pounds
    10·1 answer
  • If a truck can hold 4 boxes and if you needed to move 871 boxes across town , how many trips would you need to make?
    11·2 answers
  • A chef at a restaurant uses 22 pounds of butter each day. About how many grams of butter does theA chef at a restaurant uses 22
    11·1 answer
  • Is 5/6 closer to 1, 1/2, or 2 and why?
    10·1 answer
  • Isabella collected 1/4 gallon of honey from her beehive. She wants to fill her jar, which holds 3/10 gallon. What fraction of he
    13·1 answer
  • Is 27ft less than 324in. ?
    5·2 answers
  • Two angles of a triangle have measures that total 135 degrees. Which equation can be used to find m, the measure of the third an
    8·1 answer
  • Select the procedure that can be used to show the converse of the Pythagorean theorem using side lengths chosen from 6 cm, 8 cm,
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!