1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
7

A student bakes a cake she adds 120 grams of flour , 120 grams to egg, 80 grams of sugar,75 grams of vegetable oil and 100 grams

of water to a bowl she mixes the ingredients, adds the mixture to a pan and bakes her cake what should the mass of her cake be?
Mathematics
1 answer:
Mariana [72]3 years ago
8 0

Answer:

Her cake should be 495 grams

You might be interested in
Tim has to cover 3 tanks completley with paint. ​
bija089 [108]

<em>answer:</em>

<h3><em>Total </em><em>surface </em><em>area </em><em>of </em><em>3</em><em> </em><em>tanks=</em><em>3</em><em>4</em><em>.</em><em>3</em><em> </em><em>m^</em><em>2</em></h3><h3><em>7</em><em> </em><em>tins </em><em>of </em><em>paint </em><em>are </em><em>required</em><em>.</em></h3>

<em>Solution</em><em>,</em>

<em>diameter </em><em>of </em><em>tank=</em><em>1</em><em>.</em><em>4</em><em> </em><em>m</em>

<em>Height </em><em>of </em><em>tank=</em><em>1</em><em>.</em><em>9</em><em> </em><em>m</em>

<em>Given </em><em>tank </em><em>has </em><em>top </em><em>and </em><em>bottom </em>

<em>Now,</em><em> </em><em>The </em><em>total </em><em>surface </em><em>area </em><em>of </em><em>cylinder </em><em>tank </em><em>is </em><em>given </em><em>by:</em>

<em>tsa = 2\pi \:  {r}^{2}  + (2\pi \: r \: ) \times h</em>

<em>r(</em><em> </em><em>radius </em><em>of </em><em>tank)</em><em>=</em>

<em>\frac{diameter}{2}  =  \frac{1.4}{2}  = 0.7 \: m</em>

<em>h(</em><em>height </em><em>of </em><em>tank)</em><em>=</em><em>1</em><em>.</em><em>9</em><em> </em><em>m</em>

<em>TSA </em><em>of </em><em>1</em><em> </em><em>tank</em>

<em>=</em>

<em>2 \times 3.14 \times  {(0.7)}^{2}  + 2 \times 3.14 \times 0.7 \times 1.9 \\  = 11.435 \:  {m}^{2}</em>

<em>TSA </em><em>Of </em><em>3</em><em> </em><em>tanks</em>

<em>=</em>

<em>3 \times 11.435 \:  {m}^{2}  \\  = 34.3 \:  {m}^{2}</em>

<em>Given </em><em>a </em><em>tin </em><em>of </em><em>plate </em><em>covers </em><em>5</em><em>m</em><em>^</em><em>2</em><em> </em><em>area.</em>

<em>No.of </em><em>tins </em><em>required:</em>

<em>1</em><em> </em><em>tin</em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em>5</em><em>m</em><em>^</em><em>2</em>

<em>x </em><em>tin</em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em> </em><em>3</em><em>4</em><em>.</em><em>3</em><em> </em><em>m^</em><em>2</em>

<em>5x = 34.3(cross \: multiplication) \\ or \: x =  \frac{34.3}{5}  \\ x = 6.86 \\ x = 7 \: tins</em>

<em>there</em><em>fore</em><em> </em><em>7</em><em> </em><em>tins </em><em>are </em><em>required</em><em>.</em>

<em>Hope </em><em>this </em><em>helps.</em><em>.</em><em>.</em>

<em>Good </em><em>luck</em><em> on</em><em> your</em><em> assignment</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

8 0
3 years ago
What is 3/12 as a precent
kotegsom [21]

Answer: 25%

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose the correct simplification of the expression (−2x + 4y)(3x − 7y).
Nadya [2.5K]
(-2x + 4y)(3x - 7y) = -6x^2 - 28y^2 + 12yx
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Store a sells jeans for 7/8 of the Price at store b.
Softa [21]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

Let the price of jeans at store b be $x.

Let the price of jeans at store a be $7x/8.

But the price of jeans at store a is $35.

Hence 7x/8 = 35

And therefore x = 40

5 0
3 years ago
At the beginning of a basketball season, the panthers won 40 games out of 100 games. At this rate, how many games will they win
denis23 [38]

At the rate of winning, they should win 44 games in  normal 110-game season.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How to find X using pythagorean theorem if the other two sides are 10 and 8
    14·1 answer
  • Please help me with this :)
    5·1 answer
  • Sarah is making lemonade where she adds 2 parts lemon juice to 3 parts water.
    12·1 answer
  • A worker earns 9 dollars per hour for a regular workday and $13.50 per hour for additional hours. if the worker was paid $114.75
    10·1 answer
  • Kaitlin runs each lap in 7 minutes. She will run more than 8 laps today. What are the possible numbers of minutes she will run t
    13·2 answers
  • 6 pencils cost $0.99 how much would 16 pencils cost
    8·1 answer
  • Nigel paints 5/4 square yards in 1/3 hour. find the unit rate.
    9·2 answers
  • Can you check if this is right?
    10·2 answers
  • the equation of a line is y = 3. write an equation in slope-intercept form of a line parallel to y = 3 that passes through (0, 6
    8·1 answer
  • A shelf is in the shape of a triangle. Find the angles of the triangle if the measures of the angles are in the ratio 1:2:5 and
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!