1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
3 years ago
5

lo que es 40 x 21 dividido por 8 redondeado al décimo más cercano muestra el trabajo, así que sé que no solo usaste una calculad

ora
Mathematics
1 answer:
Mars2501 [29]3 years ago
3 0

Answer:

21

*40

<u>        </u>

     0

+840

<u>         </u>

840

    105  

8\sqrt{840}        

 -80

   <u>         </u>

       40

      -40

   <u>         </u>

         0

=105

<u>8 goes into 84 ten times, 84-80 =4</u>  

<u>Bring down the zero make 40 which 8 goes into five times</u>

<u></u>

Step-by-step explanation:

cant be round because there no tenths place

<h2>TRANSLATION</h2><h2> </h2><h3>8 entra en 84 diez veces, 84-80 = 4 </h3><h3> </h3><h3>Baje el cero, haga 40, en el que 8 entra cinco veces</h3><h3 /><h3>no puede ser redondo porque no hay décimos, asegúrese de poner los números correctos</h3>
You might be interested in
Write the number 100 as a product of its prime factors in the same way.
wel

Answer:

7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Use anything, The first who get sit right gets brainliest
mixas84 [53]

Answer:

I think it would be 4/2 wich eaquals 1/2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write an equation for “the value of m times the value of n”
NeX [460]

Answer:m(n)

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
What value is the cube root of 27
umka21 [38]
3 is the cube root of 27
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
9 mugs for $45<br><br> What is the rate?<br><br> And what is the unit rate?
andrew-mc [135]

Answer:  The unit rate is $5 per  mug.

Step-by-step explanation:

To find the the unit rate, you will find the amount  one mug will cost.

If there are 9 mugs  then to get it to one, you will have to divide 9 by 9, and the same way you will have to divide 45 by 9.

45 / 9 = 5  

6 0
3 years ago
Other questions:
  • I'm better at writing than I am at math
    8·2 answers
  • Aria drank 500 milliliters of water after her run. Her best friend Andrea drank 0.75 of a liter of water. Who drank more? Show w
    6·1 answer
  • I need.help please
    5·2 answers
  • Solve for x : 8(2x+3)=-2x+96
    9·2 answers
  • Every day of the week Sam's Swim
    9·1 answer
  • Find the mean and median of the data set.
    5·2 answers
  • What is 2x - 4x = 1 as a fraction
    14·2 answers
  • Twelve of the 28 students in the 6th grade class have a dog. What is the ratio of students who have a dog to the students who do
    7·1 answer
  • What is the value of the expression?<br> 84-24428<br> 13<br> 115<br> 13.4<br> 152<br> O
    7·1 answer
  • In a certain country, the heights and depths of a road are measured in relation to sea level. Sea level has a value of 0. The lo
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!