1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uranmaximum [27]
2 years ago
8

Sujan bought 16 pens for Rs256. how much would he have to pay for one pen he buys next time?​

Mathematics
2 answers:
Elodia [21]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

.......................

leva [86]2 years ago
7 0

Answer:

Rs 16

Step-by-step explanation:

Amount of money paid for 16 pens = Rs 256

Amount of money paid for 1 pen =

\frac{256}{16}  =  \frac{128}{8}  \\  =  \frac{64}{4}  =  \frac{32}{2}  \\  =  \frac{16}{1}  \\

Therefore, amount paid for one pen is Rs 16

You might be interested in
(6x+1/2)+(2x-8 1/2)Simplify the expression.
ella [17]

Answer:

simplified = 8x - 8

Step-by-step explanation:

trust me :)

7 0
2 years ago
HELP ASAP!!!!<br> WILL GIVE BRAINLIEST<br><br> Factor 14f + 21 using the GCF
Mkey [24]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Ms. Hagan invested twice as much money in an account that pays 7% interest as she did in an account that pays 6% in interest. He
Karo-lina-s [1.5K]

Answer: She invested $5000 in an account that pays 6% interest and $10000 in an account that pays 7% interest.

Step-by-step explanation:

Let P be the initial amount she invested in an account that pays 6% interest.

Then, amount invested in other account = 2P

Simple interest = Principal x rate x time

After one year, for the first account,

Interest = P(0.06)(1)  = 0.06P

For second account,

Interest = (2P)(0.07)(1)=0.14P

Total interest = 0.06P+0.14P=1000

\Rightarrow\ 0.20P=1000\\\\\Rightarrow\ P=\dfrac{1000}{0.20}\\\\\Rightarrow\ P=5000

2P = 2(5000)=10000

Hence, She invested $5000 in an account that pays 6% interest and $10000 in an account that pays 7% interest.

7 0
2 years ago
A 3-pack of beaded necklaces costs $4.47. What is the unit price?
inysia [295]

Answer:

1.49 per necklace

Step-by-step explanation:

there are 3 necklaces sold for 4.47. if we divide the three necklaces by the overall price we get the price per necklace. 4.47 divided by 3 = 1.49

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer from each drop-down menu.
RSB [31]

Evidence are simply facts to support a claim, while counterexamples are instances to show the contradictions in a claim

<em>The question is incomplete, as the required drop-down menus are missing. So, I will give a general explanation</em>

<em />

To show that a statement is true, you need evidence.

Take for instance:

\mathbf{if\ a^2 = 4,\ then\ a = 2}

The evidence that the above proof is true is by taking the <em>squares of both sides of </em>\mathbf{a = 2}

\mathbf{a^2 = 2^2}

\mathbf{a^2 = 4}

However, a counterexample does not need a proof per se.

What a counterexample needs is just an instance or example, to show that:

\mathbf{if\ a^2 = 4,\ then\ a \ne 2}

An instance to prove that: \mathbf{if\ a^2 = 4,\ then\ a = 2} is false is:

\mathbf{a = -2}

Hence, the complete statement could be:

<em>In a direct proof, evidence is used to support a proof . On the other hand, a counterexample is a single example that shows that a proof is false.</em>

<em />

Read more about evidence and counterexample at:

brainly.com/question/88496

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Please answer these questions
    9·1 answer
  • NEED HELP!! Scenario #1: You flip a coin and roll a six sided die. What is the probability that you will flip heads and roll a n
    6·1 answer
  • Una profesora compra 28 manzanas para compartir con sus estudiantes; al día siguiente revisa la cesta con las frutas y ve que se
    8·1 answer
  • A frozen pizza cost $3.00 in 2000. In 2015 it cost $2.50
    15·2 answers
  • Perform the following facility capacity problem. In planning the opening of your restaurant, you estimate that the restaurant's
    8·1 answer
  • An instructor gives her class a set of 10 problems with the information that the final exam will consist of a random selection o
    12·1 answer
  • Pythagorean triples are given by the formulas x2 - y2, 2xy, and x2 + y2. Use the formulas for the Pythagorean triples to find a
    15·1 answer
  • What’s the answer 7 x (1 / 7) / 3 x 3
    11·1 answer
  • What is 1.75 divided by 5.25
    10·2 answers
  • A - 6 &gt; - 19 solve for A
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!