1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
3 years ago
13

the difference between a two-digit number and that number reversed is 18. What could that number be. List all possibility's.

Mathematics
2 answers:
kirza4 [7]3 years ago
3 0

9514 1404 393

Answer:

  20, 31, 42, 53, 64, 75, 86, 97

Step-by-step explanation:

The difference of 18 means the difference of digits is 18/9 = 2. Since the number you seek is the larger number, the 10s digit will be 2 more than the 1s digit. Possible numbers are ...

  20, 31, 42, 53, 64, 75, 86, 97

_____

If t and o are the tens and ones digits respectively, the relation you seek is ...

  (10t +o) -(10o +t) = 18

  9(t -o) = 18

  t - o = 2 . . . . as above

Since both t and o must be single digits, the minimum will be t=2, o=0, and the maximum will be t=9, o=7.

Paraphin [41]3 years ago
3 0

Answer:

10a+b=10b+a-18

9a+9b = -18

9(a+b) = -18

a+b = 18/9

a + b =2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
James has $325 in his savings account. He spends $28 a week. How many, w, weeks until he has $157 left in his account?​
otez555 [7]

Answer:

6 weeks

Step-by-step explanation:

Total savings= $325

For every week, his total savings decrease by $28.

Let's form an expression for the amount of money left in his account after w weeks.

325 -28w= 157

28w= 325 -157

28w= 168

<em>Divide by 28 on both sides:</em>

w= 168 ÷28

w= 6

Thus, there are 6 weeks until he has $157.

3 0
2 years ago
Pls, help me pls pls pls
rjkz [21]

Answer:

14.4

Step-by-step explanation:

you can do 12*1.2= 14.4

becuase they didnt say equal to or less than 24 and they also didnt say equal to or  greater than 12 hope this helps

8 0
3 years ago
Anyone know these questions? I need help,please.
dexar [7]

1) there were 32 bales added

2) 8 hours

3) 74 cards

4) 11 packs

5) $57

6) ummm...$3?

7) began with 12

8) $5 per candy bar

9) 44 students on each bus

10) $77 spent on baseball gear

3 0
3 years ago
Rewrite the expression with parentheses to equal the given value 3 x 4 - 1 + 2
sergejj [24]

Answer:

the difference of the product of 3x and 4 and of the sum of -1 and 2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Molly can either take her lunch or buy it at school. It cost $1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 each mon
ICE Princess25 [194]
The answer is 16 days because 30/ 1.85 = 16 days
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If a baby's leg pops out at 11:59PM but his head doesn't come out until 12:01, which day was he born on?
    6·2 answers
  • What is the expanded form of 3x(x+3)^2?
    14·1 answer
  • Which pound bag is the lowest price per pound of dog food?
    9·1 answer
  • Is it ever possible that cos (A−B)=cos ⁡A−cos ⁡B? Why
    7·1 answer
  • Use the distributive property to create an equivalent expression too 8(2j + 9 + j).
    15·1 answer
  • PLEASE I NEED THE ANSWER DON'T IGNORE MY QUESTION!!!
    9·2 answers
  • Seth bought a 12 ounce jar of peanut butter for $ 3.60. What is the unit price?
    9·1 answer
  • Answer question 7, please with steps
    11·2 answers
  • Can someone help me fully simplify this step by step pleaseeeee
    8·1 answer
  • Gente me ajudem prfvv em matemática
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!