1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
13

State the best term for the given figure in the diagram

Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]3 years ago
8 0

Answer:

i dont understand what the question means

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Conclusions A catalog sales company promises to deliver orders placed on the Internet within 3 days.​ Follow-up calls to a few r
IrinaVladis [17]
It is d

hope this helped :)
3 0
2 years ago
Find the geometric mean of 14 and 20.
Tom [10]

Answer:

16.73 to nearest hundredth.

Step-by-step explanation:

The geometric mean  of x and y is √xy.

So out geometric mean is √(14*20)

= √280

= 16.7332

7 0
3 years ago
You earn $12.50 an hour at your job. How many hours do you need to work to<br> make more than $425?
Harman [31]
37 hours
$425/$12.50= 36.16
rounded= 37
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A chili recipe calls for ground beef, beans, green pepper, onion, chili powder, crushed tomatoes, salt and pepper. You have lost
Anit [1.1K]

Answer:

1 out of 8 chance it will be listed exactly

6 0
3 years ago
How does sin 30 compare to sin -30
Kisachek [45]

Answer:

c. sin 30 is positive and sin -30 is negative

Step-by-step explanation:

Picture the unit circle (which is attached). <u>Sine is like the y-coordinate.</u> And -30 and 30 on the unit circle both form equally-sized triangles, but -30 is underneath the x-axis, so it has a <u>negative y-coordinate.</u> 30 is above the x-axis, so it has a <u>positive y-coordinate.</u>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Vince works for 4 hours. He gets paid £24. Vince works for 8 hours. He gets paid £50. Is Vince's pay directly proportional to th
    9·1 answer
  • An angle measures 70° more than the measure of its supplementary angle. What is the measure of each angle
    9·1 answer
  • A rectangle has an area of 4 square centimeters. A second rectangle is 3 times as long and 3 times as wide as the first rectangl
    13·1 answer
  • A line with a slope of 6 passes through the points (8,h) and (5,
    11·1 answer
  • Giving brainily if ur correct
    10·2 answers
  • i really need help with my math assignment it’s normal distributions and i need this to graduate tomorrow if anyone can help it
    10·1 answer
  • In \triangle VWX,△VWX, \overline{XV}\cong \overline{WX}
    5·1 answer
  • Taylor buys 2 gallons of milk for $5.50. What is the cost per gallon
    9·1 answer
  • Assume that in the year 2019, 843,000 people attended the Christmas Eve celebration at Walt Disney World
    11·1 answer
  • At a football game 43% of people attending are supporting the home team while 57% we’re supporting the visiting team if the tota
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!