1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
2 years ago
6

Find an equivalent ratio for the proportional relationship. PQ restaurant offers 5 chicken rolls for $6.

Mathematics
1 answer:
kupik [55]2 years ago
6 0

Answer:

5:6 lol

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which statement describes the polygon? A. The polygon is equilateral but not equiangular. B. The polygon is equiangular but not
matrenka [14]
B.t<span>he polygon is equiangular but not equilateral. this should be correct </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a bag are 5 oranges and 4 mangoes select one replaces it and select another . What is the probability that both selections we
Serggg [28]

Answer:

P(orange)x P(orange)= 5/9 x 5/9= 25/81

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Bruhhh i need help asap
Nataly_w [17]
With what??kfjyjyjjtjhjhjkroeowoeieididi
4 0
3 years ago
Juan bought 4 pounds of chocolate
Andru [333]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is a system of equations.  The 2 equations are:

4c + 2p = 16

2c + 3p = 12

Let's get rid of the p's first.  Do this by multiplying the first equation by -3 and the second equation by 2 to get a new system that looks like this:

-12x - 6p = -48

 4c + 6p =  24

Now add to get

-8c = -24 and

c = 3

That means that chocolate is $3 per pound.  Now sub that back in to either one of the original equations to get the price for peanuts:

4(3) + 2p = 16 and

12 + 2p = 16 and

2p = 4 so

p = 2

The price for peanuts is $2 per pound.

6 0
2 years ago
An artist mixes yellow an blue paint to make the perfect shade of green. she uses 2 ounces of blue paint for every 7 ounces of y
Julli [10]

Answer:

14 ounces of blue paint

Step-by-step explanation:

The ratio of blue to yellow is 2:7

To solve this problem we can make a proportion:

2/7=x/49

the numerator represents the blue paint, the denominator represents the yellow paint

To solve the proportion you have to cross multiply:

2*49=7*x

x=14

She needs to add 14 oz of blue paint

I hope this helps :)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What multiplication problem is modeled below? ​
    7·1 answer
  • For which of the following situations would the central limit theorem not imply that the sample distribution for x¯x¯ is approxi
    8·1 answer
  • What is the expression of this problem (9+6x)8
    8·1 answer
  • Need help on this question.
    8·1 answer
  • Factor completely x3 + 7x2 − 2x − 14.
    10·2 answers
  • If Store A sells 24 for $6.50, What is the unit price for store A?
    11·1 answer
  • Which statement is true?<br> A<br> 0.265 &lt;0.3<br> B<br> 0.265 &gt;0.3<br> C<br> 0.265 =0.3
    9·1 answer
  • Which of the following graphs are identical?<br> DONE.
    8·2 answers
  • Helppp please
    6·1 answer
  • The ratio of students who wear glasses to the total class is 2: 5. If there
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!