1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
4 years ago
12

Identify the property shown. −1.4+(−2.6+3.8)=(−1.4+(−2.6))+3.8

Mathematics
1 answer:
Dimas [21]4 years ago
3 0
<span>This property is called associativity. It shows that it doesn't matter whether you perform the sum on the first two numbers and then the third, or on the second two and then the first, because you will get the same answer either way. That is because addition is associative.</span>
You might be interested in
Help meh pwease &lt;3 Have a great day y’all!
Alexxandr [17]

The first thing you would do is add all the numbers to get the total budget : $1500

Next you would calculate the present to get : 24.2% or just 24% if your rounding

3 0
3 years ago
Suma numerelor de forma a4b cu produsul cifrelor 24 este egala cu
lyudmila [28]

Answer:

Raspuns corect: b)

Step-by-step explanation:

a4b=24, a×4×b=24⇒a×b=6

perechile de numere cu produsul 6 sunt: {1,6}  si {2,3}

a4b in baza 10=100a+40+b

100×1+40+6=146

100×6+40+1=641

100 ×2+40+3=243

100×3+40+2=342

146+641+243+342=1372

Raspuns corect: b)

6 0
3 years ago
Wht is the answer to this answer. what is a kilogram and milgram's
LiRa [457]

Answer:

a kilogram = 1000 grams

milgram = 0,001 grams

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10.Mr. Vickers earns a 7.5% commission on his total sales. Last month, he had sales of
Leno4ka [110]

Answer:

4096.50, 4,096.50, $4,096.50, or $4096.5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Multiply. 35⋅34<br><br> A. 9/20<br><br> B. 4/10<br><br> C. 4/5<br><br> D. 5/4
erma4kov [3.2K]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • My professor showed us in class today how to use ode45 to solve a differential equation numerically. i would like to use it on m
    12·1 answer
  • 5x plus nine over negative six equals 3x plus 6 over negative three
    9·2 answers
  • Gymnastic lessons cost $30 per week. How much will 18 weeks of gymnastic lessons cost
    14·2 answers
  • How do you factorise xy zy?
    8·1 answer
  • Evauluate expression 14/3n - n​
    10·1 answer
  • Help me with a this and get brain thing the 1st one
    13·2 answers
  • Didn’t understand this can someone help
    12·2 answers
  • SOMEONE PLSSSS TELL HOWWWWWW
    12·2 answers
  • Please help!<br> X=?<br> AB=?<br> BC=?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!