1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
3 years ago
10

GIVING A BRAINLIST IF U CAN ANSWER THESE QUESTIONS PLEASEEE!!

Mathematics
1 answer:
Leviafan [203]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

1)

Hypotenuse2 = Perpendicular2 + Base2

c2 = a2 + b2

therefore,

c2 = (10)2 in + (24)2 in

c2 = 100 + 576

c2 = 676

c = √676

c = 26

You might be interested in
Write in numeric form. Nine hundred thirty six and twelve hundredths
4vir4ik [10]
That would be... 936.12
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sine value of pi over 6?
loris [4]
The value of sin (pi/6) is 1/2
8 0
3 years ago
A box contains 12 1/2 square feet of tiles and costs $40.21. What is the price per square feet?
liraira [26]
The answer is $3.21.
To find the answer, divide the total cost by the number of sq ft to get the price per sq ft.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
3(x-4)+3=9<br>Who Can do this Linear equation ​
Mariana [72]

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

i used an app called math-way hope this  helps.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A mountain road is 5 miles long and gains elevation at a constant rate. After 2 miles, the elevation is 5500 feet above sea leve
Mama L [17]
The answer is b ok bro it is 7x plus 8
7 0
1 year ago
Other questions:
  • Jason collects baseball cards. He bought one card for $25. Its current value is represented by the expression 25(1.02)t, where t
    15·1 answer
  • NEED HELP WITH PART B
    15·1 answer
  • Write and evaluate the expression.
    9·2 answers
  • 1. I am looking into a fish tank. I see 5 red fish for every 2 blue fish. If there are 22 red fish,
    7·2 answers
  • Please answer immediately.​
    10·1 answer
  • the expression 42 + 57 shows how much money nate spent at the store. which expression also shows how much money nate spent.​
    9·1 answer
  • F(x)=300(1.16)power x can someone help me out
    12·1 answer
  • Tiana’s car traveled 111 miles on 3/8 of a tank of gas. How far will she be able to go on a full tank of gas?
    6·1 answer
  • What is 8y squared+7y+4-3(2y squared-5y-8)?
    15·1 answer
  • In.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!