1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
15

Guys plz i need help badly I don't understand. I need all answers plz. 20 points

Mathematics
1 answer:
Rina8888 [55]3 years ago
8 0

Answer:

ok

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the distance between the two points~<br>A ( 7 , 4 ) and B ( 3 , 2 )<br><br><br>thankyou!​
vodka [1.7K]

Answer:

AB = \sqrt{20}

Step-by-step explanation:

calculate the distance using the distance formula

d = \sqrt{(x_{2}-x_{1})^2+(y_{2}-y_{1})^2    }

with (x₁, y₁ ) = B (3, 2 ) and (x₂, y₂ ) = A (7, 4 )

AB = \sqrt{(7-3)^2+(4-2)^2}

     = \sqrt{4^2+2^2}

     = \sqrt{16+4}

     = \sqrt{20}

     ≈ 4.47 ( to 2 dec. places )

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 42 cups of dog food . your dog eats 2 1\3 of it how much do you have left
stiv31 [10]
39 and two thirds cups
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP PLEASE I NEED THIS!!!!! LOOK AT THE PICTURE PLS!!!!!
Solnce55 [7]
The answer is 9x^2+36x+36
You can distribute the -3 to the x and the 2 to get -3x-6 and then because it’s squared it gets multiplied by itself so (-3x-6) times(-3x-6) which gives you the answer of 9x^2+36x+36
4 0
3 years ago
A 20 kg bag of bananas for $10<br><br><br> ______ per kg
NeTakaya

Answer:

each bannana i think

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 2 apple and 5 bananas cost 4.20 dollars and 3 apples and 4 bananas coke 4.So dollars what is the price of a apple and banana
e-lub [12.9K]

Answer:

An apple costs $0.45 and a banana costs $0.66.

Step-by-step explanation:

This question is solved by a system of equations.

I am going to say that:

An apple costs x.

A banana costs y.

2 apple and 5 bananas cost 4.20 dollars

This means that:

2x + 5y = 4.2

So

2x = 4.2 - 5y

x = 2.1 - 2.5y

3 apples and 4 bananas cost 4.

This means that:

3x + 4y = 4

Since x = 2.1 - 2.5y

3(2.1 - 2.5y) + 4y = 4

6.3 - 7.5y + 4y = 4

3.5y = 2.3

y = \frac{2.3}{3.5}

y = 0.66

Then:

x = 2.1 - 2.5(0.66) = 0.45

An apple costs $0.45 and a banana costs $0.66.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The perimeter of a rectangular campsite is 64 cm and its area is 207 cm. Find the length and the breadth of the rectangle.
    12·2 answers
  • Can someone plz help me
    5·1 answer
  • Product A is a 12 ounce bottle of generic mouthwash that sells for $1.39. Product B is a 24 ounce bottle of mouthwash that cost
    14·2 answers
  • The volume of a cylinder is given by the formula V= πr^2h, where r is the radius of the cylinder and h is the height. Suppose a
    7·2 answers
  • Jessica's Furniture Store manager is trying to figure out how much to charge for an armchair that just arrived. The chair was pu
    5·1 answer
  • I don’t know how to do this, what’s the area?
    6·1 answer
  • Find the area of this triangle
    7·2 answers
  • Which value of k would cause the system of linear equations 35 x 14 y = 119 and 5 x 2 y = k to have an infinite number of soluti
    12·1 answer
  • Pls anwer this qestion it is worth 30 points
    9·1 answer
  • How do I do it and be able to understand it
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!