Answer:
75,000
Step-by-step explanation:
I wish I were those kids
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.
Answer:
x=55
Step-by-step explanation:
The exterior angles of a polygon add to 360.
x+x+x+x+x+x+30 = 360
Combine like terms
6x+30 = 360
Subtract 30 from each side
6x+30-30 = 360-30
6x = 330
Divide by 6
6x/6 =330/6
x =55
Answer:
its 8
Step-by-step explanation:
first divide 16 by pi which is 3.14
then divide your answer by 2 after that.