Answer:
Step-by-step explanation:
Let b = bagels , d = donuts
Rasha bought 4 plain bagels and 2 chocolate donuts for a total of $8.70
We can write this as :
4b + 2d = 8.70
Scott bought 3 chocolate donuts for $2.55
3d = 2.55
First, let's find out the cost of 1 donut.
To do this, divide 2.55 by 3.
1d = 2.55/3 =0.85 (1 donut costs $0.85)
Substitute the value of d ( d = 0.85 ) into the equation 4b + 2d = 8.70
4b + 2d = 8.70
4b + 2 (0.85) = 8.70
4b + 1.7 = 8.70
Subtract 1.7 from both sides.
4b = 8.70 - 1.7
4b = 7
Divide both sides by 4 to find how much one bagel costs.
b = 7/4 = 1.75
Therefore, one bagel costs $1.75
Answer:
25 rows
Step-by-step explanation:
Because if you divide 350 by 14 it gives you 25
Answer:
The graph has a greater rate of change and y-intercept.
Slope is 3/4 and y-intercept is about -1 which is greater than the one in the equation.
Step-by-step explanation:
Hope this helps. Pls give brainliest.
5,800 would be the answer when you round to the hundreds place
The answer is 28ft for this answer