1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
3 years ago
11

Please anyone help me with these to questions please

Mathematics
2 answers:
masha68 [24]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

Given

1/5 + 3/4

= ( 4 + 15) / 20

= 19/20

Next question

2/3 + 1/8

= ( 16 + 3) / 24

= 19 / 24

Hope it will help :)❤

Reptile [31]3 years ago
4 0
It’s 19/20 and 19/24
You might be interested in
2y 4
Brums [2.3K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

C

8 0
3 years ago
The sum of 2 consecutive odd integers is 52. If x represents the smaller integer, then the larger integer is
julsineya [31]

Answer:

27

Step-by-step explanation:

2x+2=52

2x=50

x=25

x+2=27

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you were to create a histogram from the data shown in the stem-and-leaf plot, with each bar covering six values from 13 to 42
snow_tiger [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many zeros are in one million?
Julli [10]

Answer:

six

Step-by-step explanation:

1,000,000

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What do i multiply 36 by to get 24
Yuri [45]

Answer:

its impossible without getting a negative number

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Christina bought a purse for $29.95 and x belts for $3.99 each. Which of the following expressions shows the total amount of mon
    9·2 answers
  • How do you write 5/6 in a decimal?
    9·1 answer
  • Show (prove) in detail why (2.3.7)4 = 24 34 74.
    11·1 answer
  • I need the answer to this ASAP
    9·1 answer
  • One scoop of laundry detergent will wash 12 towels. How many scoops would be needed in order to wash 60 towels?
    14·2 answers
  • Find unit rate. $2.40 for 12 eggs
    8·1 answer
  • Emily sold 117 boxes of cookies for a fundraiser. If she sold 60% of the total number of boxes sold for the fundraiser, how many
    14·1 answer
  • Translate the following into an expression: 40% off the price of r dollars 40(0)​
    8·1 answer
  • Can someone help me with this it's due today​
    7·1 answer
  • Which statement is false?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!