1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
2 years ago
5

A chemist is using 357 milliliters of a solution of acid and water. If 14.3% of the solution is acid, how many milliliters of ac

id are there? Round your answer to
the nearest tenth.
Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]2 years ago
3 0

Answer:

357 * .143 = 51.051 milliliters or

51 milliliters (rounded)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If 20 minutes from now the time will be 12 noon what time was it 30 minutes ago​
EastWind [94]
11:10am

20 minutes before 12 noon is 11:40am
30 minutes before 11:40am is 11:10am
4 0
2 years ago
Help i can’t find this answer anywhere.
murzikaleks [220]

Answer:

B, I think that's the answer

6 0
3 years ago
The decimal 0.26 as a fraction
Nitella [24]
Simplified: 13/50
Not Simplified: 26/100
4 0
3 years ago
Which graph represents a function?<br> X
gayaneshka [121]
If you added more context then I would probably answer your question
5 0
3 years ago
Solve the proportion for n. 36/8 = n/4
fomenos

Answer:

N = 18

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kevin can travel 22 1/3 hour.what is his average speed in miles per hour
    7·1 answer
  • You are watching a commercial on television for the newest sandwich at ur favorite fast food chain.what type of promotion are u
    5·2 answers
  • Use the normal distribution of SAT critical reading scores for which the mean is 502 and the standard deviation is 116. Assume t
    6·1 answer
  • Question
    11·1 answer
  • Anybody know this plz help me
    13·2 answers
  • craig spent $27 to buy 3 calendars. the next day, he spent another $18 for more calendars. Each calendar cost the same amount. H
    12·1 answer
  • Sam rented a truck for one day. There was a base fee of $15.99, and there was an additional charge of 97 cents for each mile dri
    9·1 answer
  • What is the unit cost of 30 oranges for $9.00
    10·1 answer
  • Please help me. Im giving brainliest!!!
    11·1 answer
  • Telll me if I’m right please! <br> No links
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!