1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
9

A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?

Mathematics
2 answers:
KonstantinChe [14]3 years ago
8 0
The answer is A. Multiply 6 times 59.34
Zinaida [17]3 years ago
5 0

Answer:

$9.89

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I’ve done this before,I’m in 7th rn but I forgot how to do this
12345 [234]

Answer:

the answer is 17/12 all u have to do is change it into a mix fraction

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Imaginary number of √-25 someone HELP
Rufina [12.5K]

Answer:

Note that i= √-1 so you say √-25=√25i so the answer is 5i

5 0
2 years ago
The radius of a circle is 4 yards. What is the circle's area? r=4 yd Use 3.14 for ​.
lukranit [14]

A = 50.24

To find the area of a circle we can use the following equation

A = r^2\pi \\A = 4^2\pi \\A = 16\pi \\\\A = 16*3.14\\A = 16*3.14\\\\A = 50.24

6 0
2 years ago
What is the approximate circumference of a pie pan with a diameter of 15.3 inches? (Use π = 3.14)
JulijaS [17]
C= pi times d
15.3x 3.14= 48.042
4 0
3 years ago
How many sides does a nonagon have?
guapka [62]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Fun fact. The name nonagon comes from Greek enneagonon, and is arguably more correct, though less common than "nonagon".

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Identify one linear equation and one nonlinear equation, and state why it is linear or nonlinear. Thanks
    9·1 answer
  • Write the equation of each line in slope-intercept form
    5·1 answer
  • Given the equation y = 7 sec(6x– 30)<br><br> The period is:<br><br> The horizontal shift is:
    12·1 answer
  • A Food Marketing Institute found that 34% of households spend more than $125 a week on groceries. Assume the population proporti
    10·1 answer
  • Simplify the expression if possible (6·7)^3<br> and write your answer as a power (using exponents).
    14·1 answer
  • Someone help and plz make sure it’s right
    11·2 answers
  • The quantity of a product demanded by consumers is a function of its price. The quantity of one product demanded may also depend
    11·1 answer
  • 1. A triangle has a base of 8km and height of 3km. What is the area of the triangle?
    8·1 answer
  • Which of the following statements is false?​
    7·2 answers
  • HELP WILL MARK BRAINLIEST IF GOTTEN RIGHT!!!!!!! PLS DONT ASNWER IF U DONT KNOW
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!