1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
2 years ago
9

A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?

Mathematics
2 answers:
KonstantinChe [14]2 years ago
8 0
The answer is A. Multiply 6 times 59.34
Zinaida [17]2 years ago
5 0

Answer:

$9.89

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1.
Mama L [17]

Answer: x=25, y=19

Step-by-step explanation: Because the triangle is equilateral, all the angles must be equal to 60 degrees. So 2x+10=60. 2x=50 and x=25. Then the same thing: 3y+3=60. 3y=57, y=19.

3 0
2 years ago
Ashley is digging for rocks at a geological site. She has 140 meters of rope and 4 stakes to mark off a rectangular area. Which
yuradex [85]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Let's go through each set of dimensions and test them. Keep in mind that two times the sum of the length and width of a rectangle yields the perimeter.

A) 2(14+10)=2(24)=48

B) 2(70+70)=2(140)=280

C) 2(60+10)=2(70)=140

Therefore, the correct answer is C. Hope this helps!

8 0
3 years ago
HELP!!!! which system of inequalities are shown?
guapka [62]

I believe the answer is b

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Create a budget that will allow you to save at least $100 by the end of October.
insens350 [35]

According to the updated budget, the net income should be at least $2100.

A budget is an estimated strategy for a certain timeframe, mostly one year. Additionally, projected material amounts, expenditures, liabilities, holdings, responsibilities, and working capital may be included.

The following list explains why the figures shown above are accurate:

The factors for the costs in the previous budget are;

Net income =$1,850.00

Cost of rent =$600

Gas, vehicle payment, and insurance together = $475.

Cost of phone, online world, and utility companies = $230.

Cost of grocery stores= $300

Cost of amusement= $50

Cost of homeowners insurance = $20.

$75 has been set aside for recreational expenditures.

Net monthly savings = $100.

Modifications to the spending plan:

$50 is the allotted sum for a computer system.

Monthly net savings = $300

∴Savings increases= $300-$100=$200

Previous net income+ cost of computer system+ 200(extra savings than previous)

= $(1850+50+200)

=$2100

So,Net earnings = $2,100

Learn more about the budget plan:

brainly.com/question/22057981?referrer=searchResults

#SPJ10

3 0
2 years ago
The seventh grade wants to break last year's record of 78 coats collected for the annual clothing drive. They have already colle
e-lub [12.9K]

Answer:

78=c-13

c=65

____________________

13                        65           78

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify the expression. 3t(t - 5) + 6t to the 2nd power
    5·1 answer
  • Please Help ASAP
    10·1 answer
  • Can some body please help meeeee T^T
    14·2 answers
  • 1. 15% of 20 is _____.
    11·1 answer
  • I have a quiz on this tomorrow and i'm completely lost someone please help
    8·1 answer
  • Solve: 110°20'
    11·2 answers
  • The graph shows the number of boys and girls who
    15·1 answer
  • Andrew walks along a road which can be modeled by the equation y=3x, where (0,0) represents his starting point. When he reaches
    11·1 answer
  • Find the missing side length in the image attached.
    6·2 answers
  • Find the area of the rectangle whose dimensions are 4.5cm x 2.4cm
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!