1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
2 years ago
14

Solve for x 3x+2 4x-2

Mathematics
1 answer:
Blizzard [7]2 years ago
6 0

Answer:

-2/3 or 1/2

Step-by-step explanation:

both eqn equal to zero

then we know that

You might be interested in
Totsakan spent $36.54 on envelopes. If they cost 4.06/box how many boxes did her buy?
Ivahew [28]
9 because you divide 36.54 by 4.06 i’m pretty sure
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name:<br> 11. Find the measure of each acute angle.<br> (2x + 6°<br> (5x + 14°
Westkost [7]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Dc is a little bit more than a few other things but I think it’s Going and the kids have to be in a different room yet I think it’s going on for me and my kids are in my car so I’m going to go get my car off at my moms and I can go pick it out I have a lot to go

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which equation can be used to find what percent 14 is of 125?
IgorC [24]

Answer:

B. 14 = 125p

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I need help with this someone please help
choli [55]

Answer:

0,-2,-8,-36

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
In a certain grocery store, strawberries cost $6.40 per pound ( 6.40 dollars/lb ). What is the cost per ounce?
Nastasia [14]

Solution:

we are given that

In a certain grocery store, strawberries cost $6.40 per pound ( 6.40 dollars/lb ).

we have been asked to find the cost per ounce?

As we know that

16 oz=1 lb

so we will divide by 16 to get the cost per ounce.

strawberries cost $6.40 per pound so for 1 oz it will cost =\frac{6.40}{16}= 0.4$

Hence cost per ounce is 0.40 $

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me pleaseeeeee...
    14·1 answer
  • What is the percentage of 350 over 100
    13·1 answer
  • Help me, please. Confused again.
    8·2 answers
  • !!! need help!! whats the answer?
    12·1 answer
  • According to a Pew Research Center study, in May 2011, 35% of all American adults had a smart phone (one which the user can use
    8·1 answer
  • Evaluate the expression for a = 3, b =12, and c = 4. <br><br> 8ab/2bc<br><br> PLZ I NEED HELP!!!
    11·1 answer
  • I need help with this question please
    10·1 answer
  • Please show your work
    12·1 answer
  • Solve by factoring.<br> f(x) = x^2 + 7x + 12
    10·1 answer
  • The standard deviation is used in conjunction with the.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!