<h3>Henry drove the truck for 208 miles</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Base fee = $ 18.95
Additional charge of $.79 for each mile driven
Let "x" be the miles driven
Henry had to pay $183.27 when he returned the truck
Therefore,
Cost for rent = base fee + charge for "x" miles
183.27 = 18.95 + 0.79x
0.79x = 183.27 - 18.95
0.79x = 164.32
Divide both sides by 0.79
x = 208
Thus Henry drove for 208 miles the truck
Answer:
To do this, just do 12 divided by 4.80 = 2.5 dollars per can at Corner Grocery, and at Max's Market 15 divided by 5.25 = 2.85 per can. So the Corner Grocery has a better unit price by 35 cents.
Thanks for your question.
In order to find the average you have to add up all the data values and then find the sum of the data values.

So on average he ran about 82.5 miles.