1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8_murik_8 [283]
3 years ago
12

A backpack normally costs 25 dollars but it is on sale for 21 dollars. What percentage is the discount?

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
5 0

The packpack is 84% off.

You might be interested in
Line p has an equation of y=-8x+6. Line q, which is perpendicular to line p, includes the point (2,–2). What is the equation of
Arturiano [62]

Answer:

y =  \frac{1}{8} x - 2  \frac{1}{4}

Step-by-step explanation:

<u>Slope-intercept </u><u>form</u>

y= mx +c, where m is the slope and c is the y-intercept

Line p: y= -8x +6

slope= -8

The product of the slopes of perpendicular lines is -1. Let the slope of line q be m.

m(-8)= -1

m= -1 ÷(-8)

m= ⅛

Substitute m= ⅛ into the equation:

y= ⅛x +c

To find the value of c, substitute a pair of coordinates that the line passes through into the equation.

When x= 2, y= -2,

-2= ⅛(2) +c

- 2 =  \frac{1}{4}  + c

c =  - 2 -  \frac{1}{4}

c =  - 2 \frac{1}{4}

Thus, the equation of line q is y =  \frac{1}{8} x - 2 \frac{1}{4}.

4 0
2 years ago
Please HELP!! PLEASE I BEG I WILL DO ANYTHING LITERALLY Create a scenario that demonstrates object permanence.
Eddi Din [679]
I had a very sweet dog, her name was Lilac. I had her for 13 years and unfortunately she passed away. This shows that no one object is permanent
7 0
3 years ago
Simon bought 3.5 pounds of Beef on sale for $1.25 per pound at HEB. If Simon gave the cashier $10.00, how much change would he r
Elenna [48]

Answer:

5.625

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If Mike has 96 muffins that needs to be boxed up into dozens and 6 of them are blueberry. How many boxes does he need?
ella [17]

Answer:

8 boxes

Step-by-step explanation:

x*12=96

x*12/12=96/12

x=8

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
a student spends the same amount each week for bus fare. In 5 weeks, he spends $115. Write an equation for his relationship. Let
dem82 [27]

Answer:

f(x) = ($23/week)(x)

Step-by-step explanation:

Hello!

Let's determine the unit rate.  I'd suggest finding the cost per week, rather than the weeks covered by a certain amount of money.

Then:

$115

-------- = $23 per week

Then the amount spent as a function of the # of weeks would be:

f(x) = ($23/week)(x)

5 wk

4 0
2 years ago
Other questions:
  • I got a 100% on my quiz that is 15% of my grade. My grade is currently an 85 overall, What will my final grade be?
    14·2 answers
  • G=b-ca <br><br> PLEASE HELP ! what is a ??
    6·1 answer
  • Y=-x^2<br> y=-7x^2<br> y=2/3x^2
    11·1 answer
  • Factorise y squared -9w squared
    6·1 answer
  • Solve the system of linear equations. (enter your answers as a comma-separated list. if there is no solution, enter no solution.
    12·1 answer
  • Without doing any calculations, determine the missing number that will make the value of Expression B half the value of Expressi
    9·1 answer
  • Hamburger buns come in packages of 8. Pre-made hamburger patties come in boxes of 10. Billy would like to buy the smallest numbe
    8·1 answer
  • Graph x-5y=20 <br> please show me the steps
    5·1 answer
  • What is the equation of the line from the graph?​
    11·1 answer
  • Solve for x + (1/x): <br><br>3x + (2/x) - 4 = 2(x+9) - (7 - (1/x))
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!