Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup
Answer:
D. 5x^2 + 2y^2 + 12x + 5y
Step-by-step explanation:
6x + 2y + y^2 + 6x + 2y + y^2 + 4x^2 + x^2 + y
6x + 6x = 12x
12x + 2y + y^2 + 2y + y^2 + 4x^2 + x^2 + y
2y + 2y + y = 5y
12x + 5y + y^2 + y^2 + 4x^2 + x^2
y^2 + y^2 = 2y^2
2y^2 + 4x^2 + x^2 + 12x + 5y
4x^2 + x^2 = 5x^2
2y^2 + 5x^2 + 12x + 5y
5x^2 + 2y^2 + 12x + 5y
I think it’s 36 but I’m not good at math so don’t count me on it
The sequence can be represented by
, where
is a whole number(
and
is an integer). By this, we should be able to plug in some whole number x and be able to get these values if they are in the sequence. To test this, let's set these numbers equal to
and confirm that there is a whole number x which equals the values selected.



When trying 160 with our equation, we find that x doesn't equal a whole number, thus our answer is C, or 160. To confirm our answer, we can test 170 and 210 and confirm that they both give us a value for x which is a whole number.


Answer:
y = -2x+2
Step-by-step explanation: