Answer: 2.82842712475
Step-by-step explanation:
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
0.0032
Step-by-step explanation:
We need to compute
by the help of third-degree Taylor polynomial that is expanded around at x = 0.
Given :
< e < 3
Therefore, the Taylor's Error Bound formula is given by :
, where 



Therefore, |Error| ≤ 0.0032
Answer:
A) Ian will arrive first.
B) 6 Kilometers
C) 15 Minutes
Step-by-step explanation:
You use y=mx+b and you get y=6x-33