1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marysya [2.9K]
3 years ago
13

Select the correct answer.

Mathematics
1 answer:
ale4655 [162]3 years ago
5 0

Answer:

i think its b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which is 144 written as a power of a number
s2008m [1.1K]
12^2 What is it's square root or basically you could divide it so it's 12 to the power of 2 or 12^2
5 0
3 years ago
I need help with this problem please?
user100 [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

If ΔABC ~ ΔPQR

\frac{PQ}{AB} =\frac{QR}{BC} = \frac{RP}{CA}

or

\frac{AB}{PQ} =\frac{BC}{QR} =\frac{CA}{RP}

3 0
3 years ago
3.3.1. Calculate the new cost per night of the standard and family standard chalets. Round of (4) your answer to the nearest hun
Taya2010 [7]
  • The information to complete the table is given below:
  • Equation that shows the relationship between the cost per night C and the number of people staying in the chalet n:                              C=  4000-100(n-1)

<h3>What is Equation?</h3>

An equation is a mathematical expression that contains an equals symbol. Equations often contain algebra. Algebra is used in math when you do not know the exact number in a calculation.

Given that:

Pules Rs 4000 per night but will decrease the amount by R100 per person occupying the chalet.

Number of People          Cost per night

          1                                       4000

          2                                       3900

          3                                      3800

          4                                       3700

          5                                       3600

          6                                       3500

          7                                       3400

          8                                       3300

          9                                       3200

          10                                      3100

let C be cost per night and n be the number of people of staying in chalet.

equation:   C=  4000-100(n-1)

      for n=1: C= 4000- 0=4000

            n=2, C= 4000-100(1)= 3900

The graph is attached below:

Learn more about equation here:

brainly.com/question/10413253

#SPJ1

     

5 0
1 year ago
How many cups is equal to a quart
AleksAgata [21]
4 united states customary cups
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bella measured these outside temperatures for each of four days.
kap26 [50]
What is the complete question and what are the choices??
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the system of equations using the substitution method.
    8·2 answers
  • The radius of a circular puddle is growing at a rate of 20 cm/sec. (a) how fast is its area growing at the instant when the radi
    8·1 answer
  • If f(x) = x2 + x, find f(-3).<br><br> A. -12<br> B. 3<br> C. 6
    15·2 answers
  • 2.375 divided by 0.05
    14·1 answer
  • What is the mean of 8,8,8,7,7,8,3
    9·2 answers
  • If x=7, determine which lines must be parallel?
    11·1 answer
  • In order to attend the carnival, students must pay a $5 admission fee plus $0.75 per ride ticket, How many tickets are purchased
    11·1 answer
  • Find the unit rate <br><br> 24 roses in 4 vases
    13·1 answer
  • If I bite a waffle will I have liquid diarrhea?
    7·1 answer
  • Identify each expression that represents the slope of a tangent to the curve y=1/x+1 at any point (x,y) .
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!