1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
forsale [732]
3 years ago
14

The equation below describes a parabola. If a is positive, which way does the parabola open? x=ay^2

Mathematics
1 answer:
Ilya [14]3 years ago
6 0
Positive parabolas are concave, and usually open upwards or downwards if they are functions ( functions have one output for every input). However, since your equation is x=ay^2, then your parabola is set to point rightwards (note, it is not a function since for every input of x, you can have multiple outputs of y). The above image was found by typing your equation into Google search, so as to give you an idea of what I am talking about and also to check my own answer.

You might be interested in
BRAINLIEST TO CORRECT HURRY
dlinn [17]

Answer:

-5 5/10, -32/40,5

whenever a number has a negative sign,the larger the number the smaller.

i.e (-55/10= -5.5) is smaller than -32/40=-0.8 and then the greatest is 5 since it is a positive number and positive numbers are greater than negative numbers.

4 0
3 years ago
Cottage cheese is being sold in different size containers. The sizes and prices are given below: 4 - 5 ounce containers for $5.
Karolina [17]

Division is the process of finding the number of times a number is multiplied by itself. The 16-ounce container is the better buy.

<h3>What is Division?</h3>

The division is the process of finding the number of times a number is multiplied by itself.

The prices of the different size containers are given to us,

4-5 ounce containers for $5. 00

1-12 ounce container for $3. 24

1-16 ounce container for $4. 19

Now, find the cost of the cheese per ounce when we buy the minimum cheese and when we but the maximum amount of cheese.

1.   For the first Container, 4-5 ounce containers for $5.00

If we buy 4 ounces of cheese, then the cost of each ounce of cheese will be $1.25 for each ounce, while if we buy the maximum amount of cheese therefore 5 ounces for $5 then the cost of each ounce of cheese will be $1.

2.  For, the second container, 1-12 ounce container for $3.24

If we buy 1 ounce of cheese, then the cost of each ounce of cheese will be $3.24 for each ounce, while if we buy the maximum amount of cheese therefore 5 ounces for $5 then the cost of each ounce of cheese will be $0.27.

3.  For, the third container, 1-16 ounce container for $4.19.

If we buy 1 ounce of cheese, then the cost of each ounce of cheese will be $4.19 for each ounce, while if we buy the maximum amount of cheese therefore 16 ounces for $4.19 then the cost of each ounce of cheese will be $0.26.

Thus, if we buy the maximum amount of cheese from each of the boxes, the third box will be the cheapest.

Hence, The 16-ounce container is the better buy.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

3 0
2 years ago
Moving left 5 units would be shown as 'x+5'<br> True<br> False
lawyer [7]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3/4 divided by 2 equal
Viktor [21]

Answer:

0.375

Step-by-step explanation:

..

7 0
3 years ago
Currently they sell a tub of popcorn for $10. SHOW or EXPLAIN what the cost of the cone of popcorn should be. Door context: The
Nina [5.8K]

Answer:

The cost of cone of popcorn is $ 2.59.

Step-by-step explanation:

The tub has a volume of 540.473 and costs $10. The cone has a volume of 140.035.

The cost of per unit volume is

$10/540.473

The cost of cone of popcorn is

\frac{10}{540.473}\times 140.035\\\\2.59

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify: - 3/2(4x + 3)
    15·1 answer
  • Simplify the following equation -3(2x - 4) A. -6x - 4 B. -5x-7 C. -6x + 12 D. -6x + 12
    10·2 answers
  • What is 2 plus seven
    9·2 answers
  • From sea level, a submarine descends 40 feet per minute. Where is the submarine in relation to sea level 5 minutes after it star
    15·1 answer
  • C=8/7(k-55) solve for k
    9·1 answer
  • The expression 2m+ 10c gives the amount of money in dollars , a dessert store makes from selling m muffins and a c Cakes How muc
    13·1 answer
  • Draw a line representing the “rise” and a line representing the “run” of line state the slope of the line in simplest form
    15·1 answer
  • Jacob wants to enlarge a 4 in. By 6 in. Photo so that the longer side will be 14 in. How long will the shorter side be? (MUST SH
    5·1 answer
  • Pls I need help thank you
    15·1 answer
  • Which of the following represents the outcomes for those not in event E and not in event F
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!