Pen=x
Pencil=y
y+0.15=x
y+x=0.69
y+y+0.15=0.69
2y=0.69-0.15
2y=0.54
y=0.54/2
y=0.27 pencils
y+0.15=x
0.27+0.15=x
0x=0.42 pen
150 pencils x0.27=40.5$
225 pens x 0.42=94.5$
Total 40.5$ + 94.50$=135 $
Supplier is right about a priče.
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
|-9|, |-3.5|, |4.2| is the answer. row 3
Answer:
f
(
2
)
=
20
Explanation:
To evaluate f
(
2
)
substitute x = 2 into f
(
x
)
f
(
2
)
=
(
×
2
2
−
(
4
×
2
×
x
=
28−
8
=
20
Answer:
56
Step-by-step explanation:
To divide 364 into two parts in the ratio 15:11, add 15+11 to get 26. Now divide 364 by 26 to get 14. This counters 14 for each part, and we have 26 parts. If each part is x, and x=14, x times 15 will equal 15x=210, so the first number is 210. x times 11 will equal 11x=154, so the second number is 154. 210-154=56, so the first number is 56 bigger than the second.