1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mama L [17]
2 years ago
7

A store had 5 packs of paper for $7.80. How much would it cost if you were to buy 3 packs

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]2 years ago
4 0
To buy 3 packs, the cost would be $4.68
You might be interested in
Mr. Portillo paid $123.75 for nine tickets to the football game. Each ticket costs the same amount. What was
ExtremeBDS [4]

Answer:

Each ticket costs $13.75.

Step-by-step explanation:

$123.75 for 9 tickets

\frac{123.75}{9}=13.75

Each ticket costs $13.75.

Hope this helped!! :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer for number 6
Ilya [14]
Inches: 2 4 6 8 1 21
centimeters: 8 10 12 14 7
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the net of a pyramid?​
Masja [62]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation: a net of a pyramid will always have a square and 4 triangles around it.

4 0
2 years ago
Find the measure of arc DB in P<br><br>please hurry if you can​
jeyben [28]

\quad \huge \quad \quad \boxed{ \tt \:Answer }

\qquad \tt \rightarrow \:m\overbrace{DB}= 90 \degree

____________________________________

\large \tt Solution  \: :

\qquad \tt \rightarrow \: m \overbrace{DB}  + m \overbrace{TB}  = 180 \degree

[ linear pair ]

\qquad \tt \rightarrow \: m \overbrace{DB}  + 90 \degree  = 180 \degree

\qquad \tt \rightarrow \: m \overbrace{DB}    =  180 \degree    - 90 \degree

\qquad \tt \rightarrow \: m \overbrace{DB}    =   90 \degree

Answered by : ❝ AǫᴜᴀWɪᴢ ❞

8 0
2 years ago
If snickers are sold in pack of 6 and kit Kats are sold in packs of 15 how many packs do you need to buy to have a equal amount
iragen [17]

Answer: 5 packs of Snickers and 2 packs of Kit Kats.


Step-by-step explanation: How? Okay so snickers come in packs of 6 to find the number that will be equal to Kit Kats you must figure out factors. 30 has a factor of 6 and 15. 5 packs of snickers will get you 30 total snickers. 2 packs of Kit Kats will get you a total of 30 Kit Kats. I hope this helped! (:


3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve 9.1/-2.6
    11·1 answer
  • Show that it is not possible for the lengths of the
    11·1 answer
  • What are the x-intercepts of the graph of y = x 2 + 7x + 10?
    6·1 answer
  • Answer dis or somethinggg
    15·2 answers
  • What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
    13·1 answer
  • A triangle is shown on the right. What is the measure of the missing angle of the triangle? (Please leave a small explanation)
    9·1 answer
  • Help me please!
    5·1 answer
  • Use Heron's Area Formula to find the area of the triangle. (Round your answer to two decimal places.) A = 79°, b = 77, c = 43
    9·2 answers
  • There are 8 circles and 6 squares. what is the simplest ratio of squares to 2 is divided by the difference of a number and 3.
    6·1 answer
  • Leslie joins a fitness club that has a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!