Answer: The probability that the fruit is an orange or a pear is
.
Step-by-step explanation:
Given : Emily has 12 fruits in her bowl.
She has 3 apples, 5 bananas, 1 pear and 3 oranges.
A fruit is selected at random.
P(orange) = 

P(pear)= 

Since both events of selecting orange and pear are mutually exclusive , so
The probability that the fruit is an orange or a pear = P(orange) + P(pear)

Therefore , the probability that the fruit is an orange or a pear is
.
Answer:
42
Step-by-step explanation:
6 to the second power is 36+6 is 42.
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70
The question is worded a bit strangely (in my opinion anyway), but I think your teacher wants you to describe how exponents work.
Let's say we had the expression 
The base is 5 as its the bottom most value (think of something like the base of a tree or building). The exponent is 3.
The exponent of 3 tells the reader to multiply the base 5 by itself 3 times like so

With larger exponents, it becomes more tedious to write out all the repeated multiplications, which is why many calculators have an exponent button to save time.
To solve for the coefficient of variation you will need this formula:
CV = (SD/X) x 100
Where: CV = Coefficient of Variance
X = Mean/average
SD = Standard Deviation
To determine which one is more variable, just get the coefficient of both and compare.
AGE SALARY
CV = (6/55) x 100 CV = (4,100/37,000) x 100
= 10.90 = 11.08
Based on the results, salary is more variable because 10.90<11.08.