1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
enot [183]
3 years ago
6

The number of students enrolled at a college is 17,000 and grows 6% each year.

Mathematics
1 answer:
Ad libitum [116K]3 years ago
5 0

Answer:

1020 new students per year.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Fractions greater than one 7-4
Oksana_A [137]
N > 1/3
n = 1/4

sorry if I was wrong
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
For the piecewise Function below, which of the following statments is true? Someone please help me
AysviL [449]
The first one and the third one are correct. because for the when you plug 1 on the first piece wise function you get 3.

f(3) =1. and f(1)=3 so f(1)>f(3)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of a rectangle that has a length of (x - 5) and a width of (3x + 1).
avanturin [10]

Answer:

A=3x^2 -14x -5

Step-by-step explanation:

(x-5)(3x+1)

3x^2 +x -15x -5

3x^2 -14x -5

5 0
3 years ago
Need to Simplify 6^5/6^3
katrin [286]

Answer:

6^2

Step-by-step explanation:

We know a^b / a^c = a^(b-c)

6^5 / 6^3 = 6^(5-3)  = 6^2

3 0
2 years ago
the company found that an experienced surveyor can survey a roadbed in 5 hours. An apprentice needs 8 hours to survey the same s
dedylja [7]
40 hours is the answer
7 0
2 years ago
Other questions:
  • The range of the function (x) = x + 5 is {7.9). What is the function's domain?
    15·1 answer
  • It took Jenny and her family 1 hour to drive to her grandmothers house . Her grandmother lives bout 45 miles away . At what rate
    15·2 answers
  • If a scale is 1:5000 and the model length is 15 cm how much cm is the real length?
    7·1 answer
  • What are some non-examples of deposition, erosion, and weathering? I need at least 4 examples each...
    14·1 answer
  • You earn $42 for washing 7 cars. How much do you earn for washing one car? How much do you earn for washing 3 cars? How much do
    7·1 answer
  • A 4-cup bottle of soda costs $5.64. What is the price per pint?
    10·1 answer
  • Use the figure below to determine the length of sides b and c.
    7·2 answers
  • Please help! The question is in the image
    13·2 answers
  • Isabel is saving money to buy a game. The game costs $30, and so far she has saved two-thirds of this cost. How much money has I
    9·1 answer
  • (b) Rita bought 15 pounds of rice for $7.How many pounds of rice did she get per dollar?pounds per dollar I need help with this
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!