1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
2 years ago
8

At what rate will £420 yield£70 in 4 years​

Mathematics
1 answer:
Bumek [7]2 years ago
6 0

Answer:

4.17%

Step-by-step explanation:

Rate = interest earned / (principal x time)

70 / (4 x 420) = = 0.0417 = 4.17%

You might be interested in
TV and YW are parallel lines.
Lemur [1.5K]

Answer: C, WXZ and WXU are adjacent angles.

Step-by-step explanation:

A is incorrect because TUX and VUS are vertical angles.

B is incorrect because YXZ and TUX have no relationship.

C is correct  because WXZ and WXU are supplementary angles, thus adjacent.

D is inccorect because VUX and TUS are vertical angles.

6 0
3 years ago
a cell phone company is giving a 20℅ discount on all phone accessories which expression can used to find the sale price of an it
Sholpan [36]

Answer:

The expression that can be used is 0.80x

Step-by-step explanation:

Let

x ----> original price of an item

Remember that

100\%-20\%=80\%

That means---> the sale price is 80% of the original price

To find out the sale price, determine the 80% of the original price

80\%=80/100=0.80 ----> percentage in decimal form

Multiply the original price by the percentage in decimal form to obtain the sale price

so

0.80x

6 0
3 years ago
What is a rule for the height<br> as an algebraic expression?
salantis [7]

Answer: lenght x widthx height

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A debit card is a plastic payment card than can be used instead of cash when making purchases. it is similar to a credit card. l
Ede4ka [16]

Answer: the pros are not having to carry around large amounts of money ofc also if it gets stolen you can get a new card with the money amount that was originally on the stolen card the cons are that someone could steal your information and by things people could hack into you account as well

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples?
Leto [7]
6 pounds of apples cost $7.38

1 pound of apples would cost $7.38 / 6 = $1.23

So the unit price of apples = $1.23 per pound

I hope this helps.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A gallon is equal to 8 pints. How many pints are in 5 gallons?
    14·1 answer
  • 1,234,000 in scientific notation
    8·1 answer
  • Simplify the expression:<br> 10x<br> +<br> 7x<br> +<br> 6x
    5·2 answers
  • Solve the system by substitution.<br> y = 8x<br> y = 10x - 4<br> Submit Answer
    7·1 answer
  • Roland’s Boat Tours sells deluxe and economy seats for each tour it conducts. In order to complete a tour, at least 1 economy se
    8·1 answer
  • Jessica borrow $316 for 9 months he paid it off by paying $38.27 monthly what will she pay in finance charges​
    8·2 answers
  • Write a equation for 10 less than j is 35
    13·2 answers
  • Please help i need this asap!
    6·1 answer
  • You want to find the width, AB, of a river. You walk along the edge of the river 100 ft and mark point C. Then
    6·1 answer
  • One consequence of the popularity of the Internet is that it is thought to reduce television watching. Suppose that a random sam
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!