1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rewona [7]
3 years ago
14

How can we use 1/2 inch edge lengths to find the volume of a prism that is 1/2 inch by 2 inch by 3 1/2 inches? I will mark brain

liest!
Mathematics
1 answer:
lora16 [44]3 years ago
6 0
Volume is length times width times height so multiply those
You might be interested in
Which sign makes the statement true?<br>8.9   8 68100
Lyrx [107]
Well i would say it would be 8.9
3 0
3 years ago
2. If 15 tickets for a baseball game cost $97.<br> how many tickets can be bought for $71.)
attashe74 [19]

Answer:

technically only 10 but if you round up then its 11.

Step-by-step explanation:

97 divided by 15 ~6.47

71 divided by 6.47~ 10.97

6 0
4 years ago
A dart hits the board. What is the probability
Elena L [17]

Answer: The probability is 0.5

Step-by-step explanation:

The probability will be equal to the quotient between the area of region II, and the total area of the board (supposing that the probability of hitting in any place is equal)

The total area of the figure is equal to

Area = (15' + 35')*(8' + 20') = 50'*28' = 1400 in^2

Now, the area of region II is:

Region II = 20'*35' = 700

Then the probability is:

P = 700/1400 = 1/2 = 0.5

3 0
3 years ago
PLZZZ HELP! Best answer gets brainliest! THANK YOU!
USPshnik [31]
The answer would be C
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Expand (3x + 4)(2x – 5)
avanturin [10]

Answer:

6x^2-7x-20

Step-by-step explanation:

Use the FOIL method: (a+b)(c+d)= ac+ad+bc+bd

6x^2-15x+8x-20

Collect like terms:

6x^2+(-15x+8x)-20

Simplify:

6x^2-7x-20

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Factoring 2m^2 + 10m+25
    14·1 answer
  • Fruit-O-Rama sells dried pineapple for 0.25 per ounce. Mags spent a total of 2.65 on pineapple. How much ounces did she buy?
    7·2 answers
  • Find an equation for the line with slope m through the point (a,c).
    15·1 answer
  • What is the inverse operation of cubed power
    10·1 answer
  • A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram?
    9·2 answers
  • BRAINLIEST ASAP! PLEASE HELP ME :)
    10·1 answer
  • 1.The height of a tower is 50.75 m. Express it in cm and mm.
    8·2 answers
  • the drama club sold tickets for its show. they sold student tickets for $12 each and adult tickets for $15 each. a total of 650
    6·1 answer
  • The sum of 2 numbers is 50. The sum of 1/4 of the first number and 2/3 of the second number is 25.What are the numbers?
    9·1 answer
  • In right triangle ABC, a = 7, b = 9 and
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!