1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
3 years ago
9

6 (n-3) - 2n = 10 Pleasee help

Mathematics
1 answer:
professor190 [17]3 years ago
3 0

Answer: n = 7

(this website may help: https://www.symbolab.com/)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please help this is in math
Elenna [48]

Answer:

6

4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
PLEASE PLEASE HELP!!! Match each pair of matrices with its product matrix.
Butoxors [25]

Answer:

Step-by-step explanation:

Did the calculations myself, probably too late for these to be of any use but I'll leaave them here anyways for anyone else that needs it in the future. Love yall!

4 0
3 years ago
Need answers ASAP!!!!!
Aleksandr-060686 [28]
Answer
1/2
Why?
There are 2 sets of red cards. Each set has 13 cards, and since you have 2 sets
2*13 is 26. Which means u have half the deck 26/52 equals 1/2.
3 0
3 years ago
2.077× (10 to the -4th power) In Scientific notation PLEASE HELP
Rzqust [24]
If you are doing any scientific notation to the negative power the answer will be a decimal. In this case you will move the decimal point four places to the left.
The answer will be 0.0002077
4 0
3 years ago
Is 289 prime? I need this asap (provide factor tree)
antiseptic1488 [7]

Answer: 289 is a semi-prime number that is created by doing 17 times 17. 17 is a prime number though. hope this helps.

Step-by-step explanation:

                           289

                         17    17                

6 0
3 years ago
Other questions:
  • candy box is made from a piece of cardboard that measures 45 by 24 inches. Squares of equal size will be cut out of each comer.
    9·1 answer
  • ABCD is a rectangle. Angle D = 3x + 20 + 7x - 3x. Solve for x
    8·1 answer
  • Y/16 = 3 pls heeeeeellllpppppppp
    10·2 answers
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • Three eggs were cracked. This
    7·1 answer
  • PLEASE I ONLY HAVE 5 MINS TO FINISH THIS!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Please help!! fast!! -Geometry- ** will make you brainliest **
    7·2 answers
  • Help plz i need help help help plz
    11·2 answers
  • HELP PLEASE I NEED HELP
    12·1 answer
  • Both passages base their arguments on the unstated
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!