Sounds simple to me but may be misleading, I can't see a trick.
I think all you do is multiply each by 30.
So answer is 45ft X 37.5ft
Hope it's correct. I'd appreciate if you could let me know. Thks..
The function would be y = 0.45x, x being the number of seconds, y being the items he can ring up.
For example (this is an example only to show how this equation works), if we were looking at how many items the cashier can ring in 5 seconds, we would make the equation y = 0.45(5), and with multiplication, we can find that they would ring 2.25 items ( y = 2.25 )
If I misunderstood this question or got something wrong, please leave a comment and I can help further.
Answer:
9.5 = n
Step-by-step explanation:
6.5 = -3 + n
+3 +3 Add 3 to both sides
9.5 = n
If this answer is correct, please make me Brainliest!
5 for $3.50 has the lowest unit price because 3 for $2.19 is $0.73 per item, 4 for $3.00 has a in it price at $0.75, 5 for $3.50 has a unit rate for $0.70 per item, and $0.72 per item is more expensive than $0.70 per item
Answer: Eva's dog actually gained 3/8 pounds ( 0.375pounds)
Step-by-step explanation:
Step 1
Given that
old weight = 1 7/8 pounds
New weight = 2 1/4 pounds
weight gained = New weight - Old weight
Step 2
weight gained = New weight - Old weight
2 1/4 pounds - 1 7/8 pounds
2.25 pounds - 1.875 pounds
0.375pounds = 3/8 pounds