1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
5

The question is below the screen

Mathematics
1 answer:
sesenic [268]3 years ago
4 0

9514 1404 393

Answer:

  x = 12

Step-by-step explanation:

The square of the length of the tangent segment is equal to the product of lengths from the external common point to the two circle intersections of the secant.

  x^2 = (2)(70+2)

  x^2 = 144

  x = √144

  x = 12

You might be interested in
3 is subtractred from the cube of a number?​
Vaselesa [24]

Answer: x^3 - 3

Step-by-step explanation:

x cubed minus 3

x raised to the third power minus 3

7 0
3 years ago
(26.6.1) Which of the following is an example of perpendicular lines?
Otrada [13]

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

The hands on the clock at 9.00

6 0
2 years ago
Target sells 24 bottles of water for $3, and 36 bottles of water for $4. Which is the better buy and by how much?
quester [9]
24 bottles @ $3 = 8 bottles per dollar
12.5 cents per bottle

36 bottles @ $4 = 9 bottles per dollar
11.1 cents per bottle
6 0
3 years ago
Find 2× - 2y + 5z - 2x - y + 3z
natka813 [3]
<span>-3y+8z your welcome:)</span>
4 0
3 years ago
An olive press produces 6 2/3 gallons of oil in 32 minutes. At this rate, how many gallons of olive oil will be produced in 1 ho
hjlf
ANSWER: A.3.6 GALLONS
8 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help ASAP I'm not sure if I'm right
    7·2 answers
  • Which real number property is illustrated here? *
    12·1 answer
  • Carlson city and mason city are 15 miles apart. if you leave carlson city and drive at 45 miles per hour, how long does it take
    8·1 answer
  • Which of the following is a solution to this inequality?
    9·1 answer
  • Write a definition of rounding in your own words???
    10·2 answers
  • James's T-shirt business uses the demand function P= -Q+31 and the
    7·1 answer
  • 1000 views=£2<br> how many views are required to make £31?
    10·1 answer
  • What is the answer for 710 1/4 - -320 1/2
    12·1 answer
  • Chris claims that path A is 2 miles longer than Path B.What calculation error might Chris have made? What is a correct compariso
    11·2 answers
  • Here are three number cards
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!