Answer:
2/130 or 1/65
Step-by-step explanation:
64+4+2+60 (all the people) =130
Given the fact that ''2 learners studied but failed the test.'' Brian is the same.
So you would do 2/130 or simplify it, 1/65.
Hope it helps :)
200 min / $10.00 = 20 minutes / dollar
<span>300 min / $12.00 = 25 minutes / dollar </span>
<span>The cost of the 300 minute card is cheaper per minute and a better value. </span>
<span>If you don't expect to use more than 200 minutes then save your money and buy the smaller card.</span>
Well, on every test I have at a school and I believe most schools do this. You need at leasr 80% to pass. But to pass you'd most likely need 80% or 70%. But if you get an 80% you'll be sure to pass! I hope this helps you!
Answer: 212998.58
Step-by-step explanation:
plz mark me brainliest
if the price increases 6% every year for 7 years you would have to multiply 7 by 6 which is 42 so you have to add 42% to 149,999 which is 212998.58.
Answer:
y = (x - 4)² - 25
Step-by-step explanation:
The equation of a parabola in vertex form is
y = a(x - h)² + k
where (h, k) are the coordinates of the vertex and a is a multiplier
To obtain this form use the method of completing the square.
Given
y = (x + 1)(x - 9) ← expand factors using FOIL, thus
y = x² - 8x - 9
To complete the square
add/subtract ( half the coefficient of the x- term )² to x² - 8x
y = x² + 2(- 4)x + 16 - 16 - 9
= (x - 4)² - 25 ← in vertex form