1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
10

Which answer describes the type of sequence?

Mathematics
1 answer:
rodikova [14]3 years ago
6 0

Answer:

Geometric

Step-by-step explanation:

r=1/3

You might be interested in
A slope of −3, passing through the point (15,−50).
Sauron [17]

Answer:

you would first put a point at (15, -50) then go down 3 places then go down 1 place,

Step-by-step explanation: when a slop is just a number, always put a 1 under it

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following describes a net of the prism
Grace [21]

The answer is C

Explanation; there are 2 triangles and 3 rectangles

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bus company is replacing all the old seats in its buses with new ones. The company owns 15 buses and each bus has 22 seats. It
Pachacha [2.7K]

Answer:

30112.50. 15x22x91.20+26.50

3 0
2 years ago
Kwamee created a coffee blend for his cafe by mixing Kona beans and Fuji beans. Kona beans cost $11 per pound and Fuji beans cos
yKpoI14uk [10]
Let's use K for Kona and F for Fuji. The system of equations has to be a balanced system. For example, you can't mix the number of pounds of beans with the cost for each because pounds and dollars are different and you can only combine like terms...pounds with pounds and dollars with dollars. So let's start with the number of pounds. Since we don't know how much of each he bought we have the 2 unknowns, F and K, but we DO know that he bought 23 pounds total. So the first equation is
K + F = 23
Now let's see what we can do with the dollars. Again, we don't know how much he bought of each kind of coffee, but we do know that Kona beans cost $11 per pound and that Fuji beans cost $7.50 per pound, and we know that he spent a total of $197. So let's set that up:
11K + 7.50F = 197
Those are your 2 equations. It doesn't say you need to solve them, so you're done.
7 0
3 years ago
What is 1 1/4 + 3 3/8 = pls show your work
Dahasolnce [82]

Answer:

Exact form: 37/8 Decimal form: 4.625 Mixed number form: 4 5/8

Step-by-step explanation:

dd the whole numbers first.

4+\frac{1}{4}+\frac{3}{8}

4+

4

1

​

+

8

3

​

2 Find the Least Common Denominator (LCD) of \frac{1}{4},\frac{3}{8}

4

1

​

,

8

3

​

. In other words, find the Least Common Multiple (LCM) of 4,84,8.

LCD = 88

3 Make the denominators the same as the LCD.

4+\frac{1\times 2}{4\times 2}+\frac{3}{8}

4+

4×2

1×2

​

+

8

3

​

4 Simplify. Denominators are now the same.

4+\frac{2}{8}+\frac{3}{8}

4+

8

2

​

+

8

3

​

5 Join the denominators.

4+\frac{2+3}{8}

4+

8

2+3

​

6 Simplify.

4\frac{5}{8}

4

8

5

​

3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASEEEEE HELP I DO REALLY NEED IT
    10·1 answer
  • What form of a quadratic function would be graphed if the vertex at the same point as the y-intercept?
    15·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!!!!!!
    5·1 answer
  • ASAP <br> What is the sum of 16.87 + (–98.35)?<br> –115.22<br> –81.48<br> 81.48<br> 115.22
    11·2 answers
  • ben is making bread that calls for 5 cups of flour. His measuring cup only holds 1/2 cup. How many times will ben need to fill t
    9·2 answers
  • A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price<br> per Ib?
    7·1 answer
  • How to multiply fractions
    10·2 answers
  • Which expression is equivalent to n + n - 0.18n?
    8·2 answers
  • a forest covers 47,000 acres. a survey finds that 0.2% of the forest is old growth trees. How many acres of old growth are there
    14·1 answer
  • Simplify $\frac{3}{5}\left(10x+5\right)+5x$<br> .
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!