1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
2 years ago
14

A baker brought some butter. He used 360 grams to make some pastry. This was 5/6 of the butter he had. How much butter did he bu

y at first?
Please show work.
Mathematics
2 answers:
DIA [1.3K]2 years ago
5 0

(5/6)x = 360
x = 432 grams [multiply both sides by 6/5]
natali 33 [55]2 years ago
3 0

Answer:

the original amount of butter bought was 432 grams.

Step-by-step explanation:

360/5 = 72

72x6=432

You might be interested in
Determine whether the graph of the equation is symmetric with respect to the y-axis, the x-axis, the origin, more than one of th
Murrr4er [49]
\bf x^2y^2+3xy=1\\\\
-------------------------------\\\\
\stackrel{\stackrel{\textit{test for x-symmetry}}{y=-y}}{x^2(-y)^2+3x(-y)=1}\implies x^2y^2-3xy=1\impliedby 
\begin{array}{llll}
\textit{function differs}\\
\textit{from original}\\
\textit{no dice}
\end{array}\\\\
-------------------------------\\\\

\bf \stackrel{\stackrel{\textit{test for y-symmetry}}{x=-x}}{(-x)^2y^2+3(-x)y=1}\implies x^2y^2-3xy=1\impliedby 
\begin{array}{llll}
\textit{function differs}\\
\textit{from original}\\
\textit{no dice}
\end{array}\\\\
-------------------------------\\\\
\stackrel{\stackrel{\textit{test for origin-symmetry}}{x=-x~~y=-y}}{(-x)^2(-y)^2+3(-x)(-y)=1}\implies x^2y^2+3xy=1\impliedby 
\begin{array}{llll}
origin\\symmetry
\end{array}

so, recall, the function has symmetry when the yielded resulting function resembles the original function, after negativizing the variable(s).

Also recall that minus*plus is minus, and minus*minus is plus.
7 0
3 years ago
Mr. Sanchez bought 2 magazines for $9.95 each and 1 book for $14.95. If the sales tax is 6%, what is the total cost of Mr. Sanch
Gennadij [26K]

add up the purchases

2(9.95) + 14.95

19.90 +14.95

34.85

now find the sales tax

34.85 * .06 =2.091 = 2.09  (round to 2 decimal places with money)

add the purchases and the sales tax to get the total amount

34.85 + 2.09

$36.94

7 0
3 years ago
Explain to me in words how you would find the slope of this line and then tell me the answer and how u got it
Serga [27]

Explanation:

The slope of the line is found by the method: rise/run

You calculate how much the slope rises(goes up) and divide it by run(goes horizontal).

One more thing to note is that: the slope is negative BECAUSE ITS DECREASING.

Your answer:   -3/2

4 0
3 years ago
Explain and Show the equation of line perpendicular to y=-1x+2 going through the point (6, 3)
valentinak56 [21]

Answer:

y = x-3 is the equation

Step-by-step explanation:

If two lines are perpendicular, the product of their slopes is -1

The general equation form of a straight line is;

y = mx + b

Fro the equation;

y = -1x + 2

The slope is -1

So the equation of the perpendicular line is as follows;

-1 * m = -1

m = 1

so we can use the point-slope equation form

That would be:

y-y1 = m(x-x1)

y-3 = 1(x-6)

y-3 = x-6

y = x-6+3

y = x-3

3 0
3 years ago
What is equivalent to (4xy-3z)^2 and<br> what type of special product is it?
sergey [27]

Answer:

the answer on edgenuty is option D

Step-by-step explanation:

i just took the quiz

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 450.913365 rounded to the nearest tenths
    13·1 answer
  • Which function below has the lowest y intercept?
    9·1 answer
  • In circle with a 12-inch radius , find the length of a segment joining the midpoint of 20-inch chord and the center of the circl
    9·1 answer
  • Which expression shows the result of applying the distributive property to -2(1/3x - 1/5)
    6·2 answers
  • Is 300 degrees the same as -60 degrees in a drawing?
    9·1 answer
  • Which of the following describes the graph shown?
    15·1 answer
  • Solving Exponential and Logarithmic Equation In exercise,solve for x or t.See example 5 and 6.
    12·1 answer
  • A 5-yard roll of brown paper costs $0.55. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Whoever answers this question correctly will get a 5.0 rating, thanks, and a brainlyist.
    9·1 answer
  • Factor out the following:<br> -x^5+9x^3
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!