1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
forsale [732]
2 years ago
11

A glass is

Mathematics
1 answer:
fenix001 [56]2 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

x=volume of the glass

(1/3)x+63=(5/8)x

63=(5/8)x-(1/3)x

63=(15/24)x-(8/24)x

63=(7/24)x

multiply both sides by 24/7

(24/7)(63)=(24/7)(7/24)x

216=x

216 cm3 is the volume (answer)

1/3 of 216 is 72

72+63=135

135/216=0.625=5/8

You might be interested in
Help its for someone!!​
yawa3891 [41]

Answer:

b 17/18

Step-by-step explanation:

Solve the one's in bracket then later solve everything together

5 0
3 years ago
What is the inverse of this function?
Andreas93 [3]

Step-by-step explanation:

f(x) = y = -1/2 × sqrt(x + 3), x >= -3

-2y = sqrt(x + 3)

4y² = x + 3

x = 4y² - 3

and now we need to rename x to y and y to x to make it a "normal" function :

y = 4x² - 3

since in the original function x >= -3, this gave us y <=0.

and therefore (remember the x of the inverse function actually stands for the y of the original function) the limit for the inverse function is x <= 0.

so, again, the full answer is

f^-1(x) = 4x² - 3, x <= 0

8 0
2 years ago
0 As shown in the diagram below, M, R, and T are
Alenkasestr [34]

Answer:

The answer to your question is A.35

6 0
3 years ago
What are the two binomials for the expression x(x + 3) + 3(x + 3)?
Alja [10]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
a baseball helmet cost $42 coach Rodger said he would pay $274 for 7 helmets is the exact answer reasonable
Zepler [3.9K]
No cause if I helmet cost $42 , 7 helmets will be $294.
$42 = 1 helmet
$? = 7 helmets
cross multiply = 42 × 7 = $294
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost price of a refridgator is $1850.00. A buyer who is given a discount of 5% for a cash purchase will pay
    11·1 answer
  • Need some help on this one
    6·2 answers
  • The time t required to drive a centain distance varies inversely with the speed r. If it takes 2 hours to drive the distance at
    8·1 answer
  • So far you have completed 80% of the problems for your math exam. Your exam
    13·2 answers
  • A university considers giving only pass/fail grades to freshmen to reduce competition and stress. The student newspaper intervie
    10·1 answer
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • Find the area of the square
    5·1 answer
  • Answer correctly and i give you brainliest
    7·1 answer
  • Put the reasons into the correct order to justify solving the inequality: -2(x + 6) &lt; 3(x + 1) -2x 12 &lt; 3x + 3 -2x &lt; 3x
    15·1 answer
  • I NEED HELP WITH QUESTION PLEASE!!<br> What is the inverse of f(x)<br> (x) = (x-4)² for x ≥ 4?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!