1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
2 years ago
10

Which of the following is not true of taxable asset purchases?

Business
1 answer:
shutvik [7]2 years ago
6 0

Answer:

e. None of the above

Explanation:

The taxable asset purchases allows the individual to increase or step up the tax basis of acquired assets so as to reflect the price of the purchases made.

If one buy an assets, then he or she wants to allocate total purchase price in a way which gives a favorable postacquisition tax results.

In case of taxable asset purchases, the tax credits or the net operating losses cannot be transferred from the target firm to the acquiring firm.

You might be interested in
You found your dream vacation cottage in the mountains and your offer of $78,000 was accepted. You plan to put 20% down and will
zepelin [54]

Answer:

financing 62,400 dollars

Monthly Payment   $ 465.48

Total Interest  21,386.4  

Rounding to nearest $ 100

Additional $$  34.52

We save up to 16 payments and $2,136.4 in interest.

By-weekly payment  $232.60

Total Interest saved $ 194.4

Explanation:

78,000 less 20% down-payment: 62,400

Monthly  Payment

PV \div \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = C\\

PV  $62,400.00

time 180

rate 0.0034375

62400 \div \frac{1-(1+0.0034375)^{-180} }{0.0034375} = C\\

C  $ 465.484

Total Interest

quota times time less principal

$ 465.48 x 180 - 62,400 = 21,386.4

$  500  -  $  465.48  =   $  34.52

C \times \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = PV\\

C  $500.00

time n

rate 0.0034375

PV $62,400.0000

500 \times \frac{1-(1+0.0034375)^{-n} }{0.0034375} = 62400\\

(1+0.0034375)^{-n}= 1-\frac{62400\times0.0034375}{500}

(1+0.0034375)^{-n}= 0.571

We now use logaritmics properties to solve for n

-n= \frac{log0.571}{log(1+0.0034375)

-163.2956066

180 - 164 = 16 payments

Total Interst 500 x 163.30 - 62,400 = 19,250

Interest savings 21,386.4 - 19,250 = 2,136.4

If payment are bi-weekly:

then payments will be:

PV \div \frac{1-(1+r)^{-time} }{rate} = C\\

PV  $62,400.00

time 360

rate 0.00171875

62400 \div \frac{1-(1+0.00171875)^{-360} }{0.00171875} = C\\

C  $ 232.598

And total Interest:

232.2 x 360 - 62,400 = 21,192

Difference 21,386.4 - 21,192 = $ 194.4

6 0
3 years ago
How are prices determined in a free market economy​
professor190 [17]
If it’s free then I don’t think they need to determine the price bc it’s free
5 0
2 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
Definition: created in 1935 under the new deal, it aimed to stimulate the economy during the great depression and preserve the s
FinnZ [79.3K]
WPA is the answer to the question

3 0
3 years ago
On July 1, 2021, Markwell Company acquired equipment. Markwell paid $185,000 in cash on July 1, 2021, and signed a $740,000 noni
Alenkasestr [34]

Answer:

c. Debit: Discount on notes payable, $41,884.

Explanation:

The journal entry is shown below:

Equipment    $883,116  

Discount on Notes payable $41,884  ($740,000 - $698,116)

        To Notes payable       $740,000  

        To Cash                       $185,000

(Being the amount paid in cash and note payable is recorded)

Working note

= Note payable amount × PVF factor at 6% for one year

= $740,000 × 0.94340

= $698,116

For recording this we debited the equipment as it increased the assets and discount is always debited while the note payable and cash is credited as it increased the liabilities and reduced the assets

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A savings account is a risky investment. t or f?
    14·2 answers
  • Billy's Goat Coats has a preferred share issue outstanding with a current price of $38.89. The firm last paid a dividend on the
    14·1 answer
  • Suppose that the United States and China trade exclusively with each other. What will happen to the value of the U.S. dollar, ce
    7·1 answer
  • When you want to add coverage for something not included in an insurance policy, what would you add to your policy?
    5·2 answers
  • The following three separate situations require adjusting journal entries to prepare financial statements as of April 30. For ea
    13·1 answer
  • Homer notices that he gains more weight if he eats more doughnuts. Fill in the blanks to com the passage about the correlation b
    9·1 answer
  • When you want to start a business, what is the first step?
    9·2 answers
  • Prior to adjustment at August 31, Salaries Expense has a debit balance of $272,650. Salaries owed but not paid as of the same da
    10·1 answer
  • The last step in writing is _____.
    15·1 answer
  • Cullumber Warehouse distributes hardback books to retail stores and extends credit terms of 4/10, n/30 to all of its customers.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!