1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
6

F(x) = 2x + 1 g(x) = x - 3

Mathematics
1 answer:
vlada-n [284]3 years ago
3 0
Please wrote a answer completely

What is the main question
What we have to find
You might be interested in
If Gina leaves now and drives at 66km/h she will reach Alton just in time for her appointment on the other hand if she has lunch
Stolb23 [73]

Answer:

165km

Step-by-step explanation:

If Gina leaves now and drives at 66km/h she will reach Alton just in time for her appointment

Now:

Distance=Speed X Time

D=66 X t=66t.....(I)

If she leaves in 40 minutes,and she must get there at the same time, her new drive time will be:

t hours - 40 minutes

=(t-40/60)hours=( t-2/3) hours

Her Distance this time

D=90(t-2/3)=90t-60.....(ii)

Since the distance to Alton does not change, we equate (I) and (ii)

66t=90t-60

60=90t-66t

60=24t

t=2.5 hours

From equation (I)

Distance=66t=66X2.5=165km

Distance to Alton is 165km.

3 0
3 years ago
5) One restaurant charges $7 per person and $1 admission fee. A second compant Charges $5 per
Assoli18 [71]

The people will there need to be in order for the second company to be less expensive in 1st restaurant.

Always assume the unknowns are variables when attempting to find them, and then construct the equation using the parameters specified in the question.

Admission fee for 1st restaurant = $1

Charge for 1st restaurant per person = $7

Admission fee for 2nd restaurant = $15

The number of employees required for 2nd restaurant need to have in order to be less expensive = x

Total amount needed for 1st restaurant = $1 + $7 = $8

To make the 2nd restaurant less expensive =

As the total amount of 1st restaurant is $8 and the admission fee 2nd restaurant itself is $15 2nd restaurant is more expensive than the 1st one.

To learn more about Word problems related to arithmetic operation from the link:

brainly.com/question/24464054

#SPJ9

5 0
1 year ago
$300, 5%, 2 years<br><br> explain
dsp73
<h2>ANSWER:</h2><h2 /><h2><u>1</u><u>6</u><u>,</u><u>0</u><u>0</u><u>0</u></h2>

<h2><u>EXPLA</u><u>NATION</u><u>:</u></h2>

<u>3</u><u>0</u><u>0</u><u>+</u><u>5</u><u>%</u><u>+</u><u>2</u><u>YEARS</u><u>=</u><u>1</u><u>6</u><u>,</u><u>0</u><u>0</u><u>0</u>

<u>HOPE</u><u> IT</u><u> HELPS</u><u> YOU</u>

<u>CAN</u><u> </u><u>YOU</u><u> BRAINLEST</u><u> ME</u>

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A) 153<br><br> B) 180<br><br> C)174<br><br> D) 201
Sidana [21]

Answer:

subtract, and get 52. because you are including customer 201, you add one the answer is C, 53

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
220 equals 99 subtracted from b
Softa [21]

Answer:

220 = b - 99

309 = b

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carlos wants to add two more bags of apples to his order. What is the new total?
    8·2 answers
  • Marta puts 4.87 in her coin bank. Each day she added 1 quarter, 1 nickel , and 3 pennies. How much money was in her coin bank af
    6·1 answer
  • What does x equal in this problem?
    14·1 answer
  • Garrett and Carter went to the movies last weekend. Together they bought 2 drinks and 2 popcorns. They spent a total of $12.50.
    12·1 answer
  • What is the unit rate for A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59
    15·2 answers
  • Why are these triangles similar?
    5·1 answer
  • (x+y+2)(y+1) &lt;--- Please help,will mark brainly
    5·1 answer
  • PLEASE HELP ME THANK YOU
    10·1 answer
  • Please help with 4 5 and 6 please hurry!!! Will give grainliest, please its ok if its wrong
    8·1 answer
  • Solve for x, y and z
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!