It would either be that they Miss-counted the hot dog buns that they put into each pack or that they put 7 buns on purpose
The best option is the first one (Six yards of rope costs $5.50). It is the lowest unit cost.
<u>Step-by-step explanation:</u>
For the given question case, first we should compare the unit costs of the choices provided and evaluate the best option.
Choice 1:
Six yards of rope costs $ 5.50

Choice 2:
Four yards costs $ 4.75

Thus, the best choice is the first one. Because it is the lowest unit cost.
Answer:
$2.1825 or simplified is $2.18.
Step-by-step explanation:
<em>0.7275 per candy bars.</em>
<em>0.7275 x 4 = $2.91.</em>
So according to that logic,
<em>0.7275 x 3 = $2.1825.</em>
<em />
Answer:
Radius =6.518 feet
Height = 26.074 feet
Step-by-step explanation:
The Volume of the Solid formed = Volume of the two Hemisphere + Volume of the Cylinder
Volume of a Hemisphere 
Volume of a Cylinder 
Therefore:
The Volume of the Solid formed

Area of the Hemisphere =
Curved Surface Area of the Cylinder =
Total Surface Area=

Cost of the Hemispherical Ends = 2 X Cost of the surface area of the sides.
Therefore total Cost, C

Recall: 
Therefore:

The minimum cost occurs at the point where the derivative equals zero.


![-27840+32\pi r^3=0\\27840=32\pi r^3\\r^3=27840 \div 32\pi=276.9296\\r=\sqrt[3]{276.9296} =6.518](https://tex.z-dn.net/?f=-27840%2B32%5Cpi%20r%5E3%3D0%5C%5C27840%3D32%5Cpi%20r%5E3%5C%5Cr%5E3%3D27840%20%5Cdiv%2032%5Cpi%3D276.9296%5C%5Cr%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B276.9296%7D%20%3D6.518)
Recall:

Therefore, the dimensions that will minimize the cost are:
Radius =6.518 feet
Height = 26.074 feet
Answer:
3:4
Step-by-step explanation:
there are 3 sides on a triangle and 4 on a square