1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GarryVolchara [31]
2 years ago
12

A 12-sided die is rolled. The set of equally likely outcomes is {1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12). Find the probability of rolling a

number greater than 12.
The probability of rolling a number greater than 12 is
(Type an integer or a simplified fraction.)
Mathematics
1 answer:
levacccp [35]2 years ago
6 0

Answer:

P(x>12) = 0

Step-by-step explanation:

Given

x = \{1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12\} --- outcomes

n(x) = 12 -- sample size

Required

P(x > 12)

This is calculated as:

P(x > 12) = \frac{n(x > 12)}{n(x)}

n(x>12) = 0 because none of the outcomes is greater than 12:

So:

P(x > 12) =\frac{0}{12}

P(x>12) = 0

You might be interested in
Each of the 6 cats in a pet store was weighed. Here are their weights (in pounds):
pantera1 [17]
Mean: add up all numbers and divide by the number of data
12 + 12 + 7 + 5 + 10 + 16 = 62
62/6 = 10.333... (mean)
5,7,10,12,12,16
Find what’s in the middle
The medium is 11
7 0
3 years ago
Is 0.090909090 a repeating decimal
mel-nik [20]
Yes, since the number 09 keeps going it is a repeating decimal.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert a markup of 15% on selling price to its equivalent markup on cost.
spayn [35]

Answer:

option: D is correct. (  (D) a markup of 15% on selling price is equivalent to a 85% markup on cost ).

Step-by-step explanation:

" Markup is the percentage difference between a product's cost and its selling price "

Since we are asked to Convert a markup of 15% on selling price to its equivalent markup on cost.

As there is a markup of  15% on selling price. Hence the cost of the product would be (100-15)%=85% of the selling price.

<em>Hence, a markup of 15% on selling price is equivalent to a 85% markup on cost.</em>

<em>Hence, option D is true.</em>

5 0
3 years ago
Plzzzzzzzz help me!!!!!!!!!
Vlad1618 [11]

The size of the lengths and angles aren't effected by arotation. The image and pre image will be congruent, just in different places

7 0
3 years ago
What is the circumference of the circle shown below? (Round your answer to the nearest tenth.) A. 33.0 B. 66.0 C. 346.4 D. 206.2
Afina-wow [57]

Answer:

B. 66.0

Step-by-step explanation:

The formula for circumference is 2*π*r where r is the radius. MS and MR are both radii, so we can plug in 10.5 to the formula to get 2* π*10.5, which would be about 65.97, which rounds to 66.0. Hope this helps!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • to decorate a cake, you make a shade of green icing using 3 drops of yellow food coloring for every 4 drops of blue food colorin
    8·1 answer
  • 10 squared plus four times nine minus two cubed
    7·2 answers
  • What is the quotient? x-1/7x2-3x-9
    8·1 answer
  • Sara bought a 24-ounce can of tomato sauce for $6. What is the unit price per ounce
    8·1 answer
  • Use Pythagorean’s theorem to find x
    13·1 answer
  • Solve:<br> 10c + 20 = 40<br> c =
    13·1 answer
  • he average score of students on an anthropology test is 32, and the standard deviation is 3.5, For this normally distributed dat
    6·1 answer
  • Please help me fast I don"t understand this
    15·1 answer
  • Please help me! It’s for my homework
    12·1 answer
  • Whoever responds first will get marked Best!!!A tomato sauce recipe uses 96 ounces of crushed tomatoes. About how many millilite
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!