1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
2 years ago
6

I'm new to this and I dont really understand this

Mathematics
1 answer:
agasfer [191]2 years ago
5 0

Answer:

So starting off with 1a f(4)

We simply substitute x with 4 for the function

f(4)=2(4)-5

f(4)=8-5

f(4)=3

Next 1b, here it's a little different since you have to multiply the functions I think ( please correct me if I'm wrong).

gf(4), basically means functions g and f are being multiplied and their variables are being substituted with 4.

g(4)=4^2+3

g(4)=16+3

g(4)=19

and we also know from before that f(4)=3, so we'll do 19 times 3 which is 57

For the next two, I may be wrong, but I'm still going to try:

anything to the power of a negative is a fraction so for f^-1(x)=2x-5 we'll have 1/f(x)=x/2+5/2

And then for g^-1, we'll have 1/g(x)=\sqrt{x-3}  \sqrt{x-3}

Hope I helped :)

You might be interested in
Roger is training for the upcoming track season and records the number of miles that he runs each day for 20 days: 2.5, 0.5, 3.5
Scrat [10]

Answer:

its the first graph

Step-by-step explanation:

just did it

6 0
3 years ago
Help pls!! I’m bad at geometry lol
zavuch27 [327]

Answer:

The perimeter of a shape is the length around it.

Step-by-step explanation:

We will be using the x and y values and add them together to find the total perimeter.

To do this, let's find all the values of the 2 axis:

(2 to 4) = 2

(1 to 3) = 2

(4 to 10) = 6

(3 to 1) = 2

(10 to 12) = 2

(1 to 8) = 7

(12 to 2) = 10

(8 to 1) = 7

We now add these values together which gives us <em><u>38</u></em>. Don't forget to add the units afterwards (cm, m and so forth).

3 0
2 years ago
What is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
Lera25 [3.4K]

Answer:

C.) $2.00 per pound

Hope This Helps!   Have A Nice Day!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Could use some help with this math xl problem ​
noname [10]
Make the picture bigger, can barely see it
8 0
2 years ago
Find the measure of
MatroZZZ [7]
Angles D and G are 80 degrees

8 0
3 years ago
Other questions:
  • In a geometric sequence, the term a n+1 can be smaller than the term a n
    14·1 answer
  • 5÷5+6÷6÷6÷6÷6÷6÷6÷6÷6÷6×6×7+7+8+9+3+5*6*6
    7·2 answers
  • How do i find the sum or difference of this fraction
    14·1 answer
  • Stuart paid $ 48.00 for a New tennis racket ,which was 64% of the original price what was the original price of the racket.
    15·1 answer
  • A hospital employs a total of 77 nurses and doctors. The ratio of nurses to doctors is 9:2. How many nurses are employed at the
    13·1 answer
  • Which function has a range of y &lt; 3?<br> y=3(2)*<br> y=2(3)<br> y=-(2)*+ 3<br> O y=(2]*_3
    13·1 answer
  • In triangle MNP if the measure of angle R is five more than twice x, and the measure of angle S is one more than x, and the meas
    9·1 answer
  • Which is Greater 3/4 or 11/16
    8·2 answers
  • James and Dan are partners in a small company. From each year’s profit, James is paid a bonus of $15000 and the remainder is sha
    6·1 answer
  • Solve the answer <br> 6p - 1 - 4p = 15?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!