1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valkas [14]
3 years ago
12

A + 6 + 3a + 5a2 + 2a + a2 + 1

Mathematics
1 answer:
Alexxandr [17]3 years ago
5 0

Answer:

6a2 + 6a + 7

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Work out the value of 10^6 it is uuuuurrrrrrrrgggaaaaaaannnntttttt.
mojhsa [17]

Answer:

1000000

Step-by-step explanation:

10x10x10x10x10x10=1000000

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1) -24, -4, 16, 36, ...<br> Find a23
viktelen [127]

We're given the Arithmetic Progression <em>-24, -4, 16, 36 ...</em> .

We know that a term in an AP is generally represented as:

\bf a_n\ =\ a\ +\ (n\ -\ 1)d

where,

  • a = the first term in the sequence
  • n = the number of the term/number of terms
  • d = difference between two terms

We need to find \sf a_2_3.

From the given progression, we have:

  • a = -24
  • n = 23
  • d = (-24 - (-4) = -20

Using these in the formula,

\sf a_2_3\ =\ a\ +\ (n\ -\ 1)d\\\\\\a_2_3\ =\ -24\ +\ (23\ -\ 1)\ \times\ (-20)\\\\\\a_2_3\ =\ -24\ +\ 22\ \times (-20)\\\\\\a_2_3\ =\ -24\ -\ 440\\\\\\\bf a_2_3\ =\ -464

Therefore, the 23rd term in the AP is -464.

Hope it helps. :)

7 0
3 years ago
When someone donated 14 gallons of paint to DeAnza Elementary. The fifth grade decided to use it to paint murals. They split the
Oksanka [162]
Each class had 3.5 gallons of paint to paint with and 3 classes used 10.5 gallons of paint
8 0
3 years ago
So like I just need help doing this ty​
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

x=7

Step-by-step explanation:

9x -5 = 58 since they are vertical angles and vertical angles are equal

9x-5 = 58

Add 5 to each side

9x-5+5 = 58+5

9x = 63

Divide each side by 9

9x/9 = 63/9

x=7

7 0
4 years ago
What is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
Lera25 [3.4K]

Answer:

C.) $2.00 per pound

Hope This Helps!   Have A Nice Day!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If x+y=2 and x-y= 1 then
    15·2 answers
  • Recall that two angles are complementary if the sum of their measures is​ 90°. Find the measures of two complementary angles if
    14·1 answer
  • What is the measure of each angle
    13·2 answers
  • If vector v has an initial point at P1 and a terminal point at P2, write v as multiples of the basis vectors That is, write v in
    7·1 answer
  • Negative three over four times five over seven divided by negative one over two
    8·1 answer
  • At-home medical test kits have increased in popularity in recent years. This​ year, 380 million test kits are expected to be sol
    11·1 answer
  • Hi help please thanks
    9·1 answer
  • 21^3 times 4^2 brainly for the correct n nice answer
    14·2 answers
  • Which expression is equivalent to 45a-10b
    9·2 answers
  • For a class project, Henry needs to know how many students at M College think that
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!