Answer:
To be honest just think there´s no right or wrong answer (Hope i helped you Alot)
Step-by-step explanation:
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
Answer:
La razón de niñas a niños en la guardería es de 2 niñas por cada 3 niños.
Step-by-step explanation:
Una razón es una división entre dos números, generalmente en forma racional (fraccionaria). La razón de niñas a niños en la guardería es la cantidad de niñas dividida por la cantidad de niños de la dicha guardería, Es decir:


La razón de niñas a niños en la guardería es de 2 niñas por cada 3 niños.
1/8 5/6 3/8
Make sure that in order to compare and rank them from least to greatest, you ned to first see that the denominator is the same.
1/8=3/24 5/6=20/24 3/8=9/24
1/8<3/8<5/6
Therefore, 5/6 is the greatest and also the farthest that Carlos ran.