don't know sorry
Step-by-step explanation:
sorry very very school
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
Answer:
Step-by-step explanation:
You would have to divide 34.5 and 5 to be able to find out what each pencil measurement the answer is 6.9.