Iesha is headed to the grocery store. She needs to buy eggs. If a dozen (12) eggs cost $10.68 how much will one egg cost at the same rate?
2 answers:
Answer:
$0.89 in other words 89 cents
Step-by-step explanation:
$10.68/12= 0.89
The answer above should be correct, but I believe it is, but can you please mark me BRAINLEST?
You might be interested in
Answer:
y=3×-11
Step-by-step explanation:
y=m+c
m=7-1÷6-4
m=6÷2
m=3
y=3+c
7=3(6)+c
7-18=c
-11=c
y=3×-11
Answer:
Step-by-step explanation:
21+12g
False. It's 36 not .36 and you would just do 12x36 since 36 inches is 1 yd. But if you want to make it complicated just do 12/1 times 36/1 which still equals 432.
Answer:
Step-by-step explanation:
Equation: 82.5 + 2x = 338.5
--------------------------------------------------
2x ÷ _2 __ = 256 ÷ _2 __
x = _128 __
Answer:
There's not enough information...