1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikentia [17]
3 years ago
10

PLEASE HURRY

Mathematics
1 answer:
Morgarella [4.7K]3 years ago
4 0

Answer:

1,3, and 5 are the ones that have to be checked

You might be interested in
What is 7÷10 in faction form and improper fraction form ​
leonid [27]

Answer:

a) 7/10

b) There is no improper fraction form for this

5 0
2 years ago
Find the 64th term of the following arithmetic sequence.<br><br> 17, 26, 35, 44, ...
goblinko [34]

take the difference

26-17=9

35-26=9

the first term is 17

and the nth term is 64

use the formula

tn=a+(n-1) d

let a be 17

let n be 64

let d be 9

then you substitute

t64=17+(64-1)9

=17+(63)9

=17+567

=584

so the 64th term is 584.

8 0
3 years ago
Who makes faces all day long DUE AT 8:30 PLZZZZZZ
sveta [45]

Answer:

The answer to this joke is a clockmaker.

Step-by-step explanation:

The math is just finding volume. You are asking for just the answer correct?

6 0
3 years ago
Henry decorate the top of each cupcake with 3 walnuts he 5 packages that contain 27 walnuts each does henry have enough to decor
siniylev [52]

Answer:

No, he does not have enough

Step-by-step explanation:

To decorate each cupcake, Henry needs 3 walnuts. Each package has 27 walnuts. With each cupcake needing 3 walnuts, Henry can decorate 9 cupcakes in one package. He has 5 packages which means he can decorate 9*5=45 cupcakes. However, he is making 4 dozens which is 4*12=48. He will not have enough.

6 0
3 years ago
Mary is buying a case of water. She spends $7.99 for a case of 24 bottles. What is the unit rate? (Cost for 1 bottle) *
STALIN [3.7K]

Answer:

so I'm not 100% sure but in these types of questions you are supposed to divide

so you have a pack of 24 bottles for 7.99

so you would do 7.99÷24 = 0.33

then to check it you can multiply

0.33× 24 bottles and it gives you 7.93 which is super close to 7.99 anyway I hope this helps ...

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Define the height of a triangle use the words vertex and base.
    13·1 answer
  • Kelly's dog eats 1 2/3 bones in 10 days. How many bones will he eat in 18 days.
    13·1 answer
  • Identify a pattern in the given list of numbers. Then use this pattern to find the next number.​ (More than one pattern might​ e
    6·1 answer
  • How many rectangles can u make with 20 cubes
    15·2 answers
  • your friend offers to pay you $10 plus $2 per day if you will watch his dog while he’s on vacation. Ant hot her friend offers yo
    14·2 answers
  • Which of the following functions is graphed below? Please i need help!!!
    5·1 answer
  • Use the line of best fit to predict the percentage sales increase when the
    6·2 answers
  • 01-1-
    15·1 answer
  • Plssssssss help meeeeee
    13·2 answers
  • There are 2 buildings, a and b. a had twice as many visitors as b. 2,950 went to a from b. now a has 39,500 more visitors than b
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!